Bývalý premiér Stanislav Gross předá svoji rigorózní práci z plzeňských práv znalecké laboratoři, aby potvrdila, že ji napsal v roce 2004. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Chce tak zamezit pochybnostem o pravosti práce. Pověřený děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil tento týden oznámil, že práce bývalého předsedy vlády na škole není, původně prý měla být v trezoru děkana.
Gross připomněl, že nebyl studentem školy, na fakultě jen skládal rigorózní zkoušku. Své vzdělání získal na pražské univerzitě. Práci napsal před rokem 2006, nemusí být proto podle zákona uložena v knihovně. Bývalý premiér prohlásil, že má práci u sebe. "Nikdo z fakulty mě nevyzval, abych ji předložil," řekl Gross s tím, že o takovémto požadavku se dozvěděl pouze z médií.
ČTĚTE TAKÉ: Grossova práce v trezoru není, řekl Pospíšil
Ve škole podle Pospíšila chybí několik desítek prací. Před několika dny se pak ve fakultní knihovně objevila dizertační práce Jana Kavky, která byla ve skutečnosti svázána před několika dny. Práce přitom zmizela z knihovny v polovině září. Pospíšil proto vyzval Kavku, který v Plzni učí občanské právo, aby odešel ze školy. Fakulta nyní čeká na stanovisko expertů ministerstva školství, jak postupovat se studenty, kteří titul JUDr. získali před rokem 2006.
ČTĚTE TAKÉ: Vnitro prověřuje studium policistů. Kvůli Plzni
Ve středu zveřejnila fakulta seznam rigorózních prací od roku 2006. Podle zjištění ČTK odporují některé údaje v něm vyhlášce fakulty. Pospíšil k tomu dnes řekl, že některé údaje v seznamu nemusejí být kompletní a budou se postupně doplňovat. Z listiny například vyplývá, že v určitých případech nebyli ve zkušební komisi tři lidé, jak ukládá vyhláška. Ministerstvo už v souvislosti s kauzou plzeňských práv podalo trestní oznámení.
Foto: Karel Šanda