Přes 145 lety se v Hluboké nad Vltavou narodil lékař Eduard Bloch, jediný Žid pod osobní ochranou Adolfa Hitlera. V unikátním příběhu nacistického diktátora a jeho židovského chráněnce se přitom nyní objevily některé nové skutečnosti. Ukázalo se například, že Bloch byl spolužákem protektorátního prezidenta Emila Háchy.
Ačkoliv nacistický vůdce a autor holokaustu Adolf Hitler nenáviděl Židy, pouze na jednoho z nich nedal dopustit. Byl jím právě Eduard Bloch narozený na Hluboké. Ten totiž jako "lékař chudých" léčil na počátku minulého století v Linci Hitlerovu těžce nemocnou matku Kláru. Hitler zůstal Blochovi vděčný a zřejmě jako jedinému Židovi mu udělil zvláštní privilegia. Bloch se na rozdíl od jiných Židů nemusel vystěhovat z bytu v centru Lince, neměl povinnost nosit na rukávu židovskou hvězdu, ani nemusel ukončit lékařskou praxi. Navíc získal na začátku války od nacistů povolení vycestovat s rodinou do Spojených států.
Bloch na druhou stranu celý život Hitlera chválil za jeho vztah k matce, který ho údajně dojímal. Podle Blocha Hitler svou matku miloval a byl zdrcen, když přes veškerou péči nakonec zemřela na rakovinu. "Dokonce ani na dnes nemohu na Hitlera myslet jinak než s v souvislosti s jeho zármutkem, a nikoliv v souvislosti s tím, co způsobil světu," uvedl Bloch po příjezdu do USA.
Za svůj "apolitický" přístup k Hitlerovi byl lékař kritizován nejen židovskými spolky, ale i například i vlastním vnukem, který Hitlera nenáviděl. Zvláštní příběh tvůrce holokaustu a židovského lékaře byl v zahraničí několikrát literárně zpracován. Naposledy tak učinila rakouská historička Brigitte Hammanová, která o Blochovi napsala knihu Hitlerův ušlechtilý Žid.... Celý příběh má ale výrazný český přesah. Bloch se narodil na Hluboké v rodině správce panství Schwarzenbergů, poté studoval gymnázium v Českých Budějovicích a lékařskou fakultu v Praze.
Nyní se středoškolské učitelce Evě Kordová podařilo při pátrání po slavných absolventech gymnázia J. V. Jirsíka mimo jiné objevit, že "Hitlerův ušlechtilý Žid" byl spolužákem budoucího protektorátního prezidenta Emila Háchy. Kordová objevila i některé další nové skutečnosti, spojené s mládím Blocha a Háchy, tedy mužů, jejichž životní osud tak výrazně ovlivnil Adolf Hitler.
* Proč se židovský lékař Bloch stal Hitlerovým chráněncem?
* Jaké je Blochova česká stopa?
* Proč Eduard Bloch žádal nacisty, aby mu vrátili děkovné pohledy od Hitlera?
* Jak židovský lékař z Hluboké nad Vltavou popisoval setkání s Hitlerem?
Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. února 2017.