Novela zákona
Hrozí úbytek klokánků, kraje si budou moci určit jejich počet
11.03.2017 16:52
Klokánky a další takové domy pro okamžitou pomoc dětem by se od příštího roku mohly změnit na domovy na přechodnou dobu. Mělo by jich také ubýt. Zařízení mají totiž nově patřit mezi sociální služby. Kraje by si tak mohly určit, kolik takových center pro děti v nouzi vlastně potřebují. Počítá s tím novela zákona o sociálních službách, kterou připravilo ministerstvo práce a kterou by měla v pondělí projednávat vláda. S chystanou změnou nesouhlasí někteří poslanci, vadí i Praze a části krajů.
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), mezi něž patří i klokánky, se dosud řídí zákonem o sociálně právní ochraně dětí. Od státu na dítě dostávají měsíční příspěvek 22 800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě ve středisku nepobývalo. Řada provozovatelů si stěžovala na nedostatek peněz od státu, někteří žádali o mimořádné dotace. Vláda loni dvacetimilionovou injekci dala jen Fondu ohrožených dětí a jeho klokánkům, které se potýkaly s dluhy.
Ministerstvo práce poukazuje na to, že i když si zařízení na financování stěžují, stále jich přibývá. Podle výkazů o ochraně dětí v roce 2015 fungovalo 75 těchto center s 1114 lůžky, v roce 2010 jich bylo 56 s 577 místy. Autoři odhadují, že by bylo potřeba 550 až 750 krizových lůžek. "Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc jsou celoročně v celé republice naplněna asi z 62 procent. Naplněnost stále klesá, v předešlých letech byla kolem 80 procent," uvedla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD).
Provozovatelé s tímto argumentem nesouhlasí. Podle nich není možné na neobsazená místa pohlížet jako na nadbytečná, jsou připravena pro případ potřeby. Ministerstvo se ale snaží v posledních letech před pobytem v ústavech upřednostňovat péči v rodině. Přibylo profesionálních pěstounů, u nichž mohou děti v tísni pobývat.
Výdaje kolem čtvrt miliardy
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc by se nově měly zařadit mezi sociální služby. Nyní dostávají pověření k činnosti od krajského úřadu, pokud splní hygienické a jiné podmínky a mají vhodné prostory a personál. Od příštího roku by žádaly o registraci. Kraj by vyhodnotil, zda centrum s lůžky potřebuje. "Byly velké debaty o tom, že kraje nemohou volit, kolik ZDVOPů chtějí mít," podotkla náměstkyně. Podle ní zařízení pro děti v tísni představují spíš sociální službu a s převedením ze zákona o ochraně dětí by o finance přijít neměla. "V novele jsou peníze na ZDVOPy pro ně přímo 'zamašličkované'," řekla Jentschke Stöcklová. Počítá se s výdaji asi čtvrt miliardy.
Podle podkladů pro vládu by poskytovatelé měli nově dostávat peníze na potřebnou kapacitu lůžek. Novela počítá s tím, že by na změnu na domov na přechodnou dobu měla zařízení příští rok. Příspěvek 22 800 korun měsíčně na dítě by měla nejvýše do konce roku.
S navrhovanou změnou nesouhlasí komunistická poslankyně Hana Jírovcová Aulická. "Ministerstvo si myslí, že ZDVOP je sociální služba? No potěš pán bůh. Tam je potřeba ne sociální pracovník, ale psycholog a pedagog. Mám obavy, že tím, co se připravuje, nechce ministerstvo dětem pomáhat," řekla na jednání sněmovního sociálního výboru poslankyně.
Také poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) začlenění klokánků a podobných domů mezi sociální služby odmítá. Nejlepším řešením je podle ní návrh jiné novely s úpravou financování těchto zařízení, který by měla sněmovna brzy projednávat. Podle něj by stát poskytoval na lůžko měsíčně 20 tisíc korun, na dítě pak podle věku 4500, 5500 a 6350 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.