Inženýři věděli, že se most hnul. Policie je obvinila
15.08.2008 17:15 Aktualizováno 15.08. 18:43
Po týdnu vyšetřování má policie první obviněné. Zásadní zlom dnes navečer oznámili kriminalisté, kteří vyšetřovali tragickou nehodu vlaku Comenius. Oba dva zadržené muže z firmy Bögl & Krýsl vyšetřovatelé obvinili z obecného ohrožení. Hrozí jim až desetiletý trest.
"Velice nám pomohly fotografie občana, který si most vyfotil pro svoji potřebu tři dny před nehodou. Na nich jsme nalezli první známky statických závad," řekl vedoucí týmu Jiří Jícha. Oba inženýři jsou obviněni z toho, že neprovedli statické měření celé konstrukce, která se vychýlila.
K TÉMATU: Dráhy: Za tragickou nehodu může stavební firma
Policie ve středu večer zadržela vedoucího projektu Oldřicha Magnuska a vedoucího technického úseku Zdeňka Malého, který měl připravit podklady pro statické zasunutí mostu. Oba je nyní bude vyšetřovat na svobodě.
Mše za zemřelé |
V sobotu se ve Studénce v kostele svatého Bartoloměje bude konat mše za oběti železniční nehody. Celebrovat ji bude ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Mše se zúčastní také zástupce Moravskoslezského kraje. |
Jícha a novojičínský státní zástupce Aleš Kopal dnes nevyloučili možnost, že v souvislosti s tragédií padnou další obvinění. Týkat by se mohla vedení společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava, která o problémech údajně ze zaslaných fotografií věděla. Zabývají se i tím, zda obě společnosti dostatečně o průběhu prací informovaly provozovatele železniční tratě.
"Za firmu mohu říct, že neznáme přesný obsah obvinění, a trváme na tom, že si nejsme vědomi jakéhokoli zavinění," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí společnosti Bögl & Krýsl Jan Nováček. Doplnil, že obviněné zaměstnance firma nepropustí a poskytne jim právnickou pomoc. Společnost si nechává vypracovat znalecké posudky, které potvrdí nebo vyvrátí zavinění nehody ze strany obou pracovníků.
ČTĚTE TAKÉ: Před rychlík spadl most: sedm mrtvých, 67 zraněných
Kriminalisté celou noc ze čtvrtka na pátek vyslýchali všechny zúčastněné, mezi nimi také oba zadržené. Oba obvinění patří mezi dlouholeté zaměstnance firmy, kteří postavili řadu mostů.
Již od počátku případu se policie přikláněla k verzi, že za nehodu může špatná statika mostu, a tedy že neštěstí zavinily firmy, které se na rekonstrukci podílely.
Foto: Policie ČR, Karel Šanda
Kriminalista Jiří Jícha - vyšetřovatel tragédií v Ostravě a Studénce |
Dubnová srážka tramvají na okraji Ostravy: tři mrtví, čtyři desítky zraněných. Kolize mezinárodního rychlíku Comenius minulý týden ve Studénce na Novojičínsku: sedm obětí a sedm desítek zraněných. Dvě hromadné havárie a tragédie otřásly nejen Moravskoslezským krajem, ale celou zemí. I když je od sebe dělí pět měsíců, mají něco společného. Spojuje je kriminalista Jiří Jícha, který v obou případech vedl vyšetřovací týmy. On sám však ani jednu z nehod nepovažuje za nejtragičtější případ, na kterém pracoval. "Byl jsem u ještě větší tragédie," vzpomíná šedovlasý padesátník. Na začátku své kriminalistické dráhy totiž pomáhal objasnit neštěstí, při kterém zahynulo dvanáct osob a dalších devět skončilo v nemocnici. "Bylo to v červnu 1984 v Třinci-Lyžbicích," upřesnil policista. Tehdy v čtyřposchoďovém panelovém domě zabíjel výbuch zemního plynu. Škoda byla odhadnuta na pět milionů tehdejších československých korun. Letošní tragédie bere Jícha na první pohled s profesionální racionalitou. "V obou případech se jedná o hromadné havárie. U tramvají nebylo co řešit. Tam jsme za pět minut věděli, proč se to stalo," řekl. Nehodu ve Studénce považuje ve své praxi za nejnáročnější po stránce nasazení týmu vyšetřovatelů. "Desítky hodin jsme museli ohledávat zřícenou konstrukci, než jsme našli první poznatky a stopy. Celá skupina byla v terénu. Mluvili jsme s lidmi z okolí i se zaměstnanci firem. Bylo to hodně náročné," shrnul Jícha týden intenzivního vyšetřování, jež dnes vyvrcholilo obviněním dvou inženýrů společnosti Bögl & Krýsl, kteří jsou podle důkazů za zřícení mostu odpovědni. Případ tím však pro tým pojmenovaný Comenius - podle vlaku smrti - nekončí. Jsou před ním další týdny práce a povinnost najít vysvětlení pro desítky ještě nejasných okolností. Za ironii osudu může být považován fakt, že sotva Jícha dokončil práci na případu tramvajové nehody, začal se okamžitě zabývat železničním neštěstím ve Studénce. "Spis s vyšetřováním tramvajové srážky jsem uložil do skříně v pátek 8. srpna zhruba o půl jedenácté a asi za pět minut přišla informace o rychlíku," sdělil policista před několika dny novinářům. "Od toho jsem však tady, abych takové události objasnil," zakončil. |
a
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.