Obžaloba na spadnutí
Ištvanův úřad zakázal obhájcům mluvit o kauze Nagyová
14.01.2014 16:45 Původní zpráva
V rámci seznámení obviněných v kauze Nagyová a spol., respektive zneužití Vojenského zpravodajství, který odstartoval pád vlády Petra Nečase (ODS), zakázal úřad olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana advokátům komunikovat s médii. "Dostali jsme papír, že nesmíme nic povídat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Michal Hráský, obhájce bývalého důstojníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, který je jedním ze čtyř obviněných v aféře kolem sledování bývalé expremiérovy ženy Radky Nečasové.
"Něco takového se mi stalo poprvé," poznamenal advokát, podle jehož slov nebyl dokument podepsán přímo Ivo Ištvanem, ale jedním z týmu jemu podřízených žalobců.
V rámci seznámení se spisem podali obhájci návrhy na doplnění dokazování. Například Pohůnkův advokát "založil do spisu znalecký posudek z oboru obrany". Jeho výsledky jsou podle slov advokáta v rozporu se závěry Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR, který o vyjádření požádal vyšetřující žalobce. Právník Michal Hráský nevěří, že se návrhy obhájců bude Ištvanův úřad zabývat. "Myslím si, že to řešit nebudou. Domnívám se, že podají obžalobu a nechají to na soudu."
Minulý týden Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti tří obviněných. Těm vadilo, že místo odborníků z oboru armády bylo vypracování posudku svěřeno právě policejnímu útvaru zvláštních činností. Na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ to uvedla mluvčí úřadu Helena Markusová. Šlo o poslední "úkon", na který se čekalo s ukončením vyšetřování.
Ivo Ištvan on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že zatím není jasné, jaké stanovisko k návrhům zaujmou. Jeho podřízený by o tom prý mohl rozhodovat někdy v příštím týdnu. "V tuto chvíli skončilo seznamování obviněných se spisovým materiálem a někteří obvinění navrhli doplnit vyšetřování, respektive předložili nějaké listiny do spisu," uvedl vrchní žalobce. "A současně jedna advokátní kancelář se ve lhůtě, kterou si řekla, zatím nevyjádřila, takže předpokládám, že v několika zbývajících dnech takto učiní a poté o těchto návrzích rozhodne vyšetřující státní zástupce a poté stanoví další postup." Kolega podle Ištvana "rozhodne bez nějakého zbytečného odkladu. Pakliže termín bude (advokátní kanceláří - pozn. red.) dodržen, tak v příštím týdnu se tím bude moci zabývat".
V kauze je od poloviny loňského května stíhána tehdy blízká spolupracovnice premiéra Nečase Jana Nagyová, nyní jeho manželka, a trojice bývalých zpravodajců. Kromě Pohůnka je to bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, který byl necelý měsíc po vypuknutí této aféry postaven mimo službu, a jeho předchůdce ve funkci šéfa služby, profesionální voják a velitel speciálních jednotek v Afghánistánu Ondrej Páleník.
Jeho obhájce Tomáš Sokol je, stejně jako Michal Hráský, přesvědčen, že kauzu Ištvanův tým pošle k soudu, což se mu nepodařilo v případu obvinění exposlanců ODS, které obvinil z korupce kvůli "trafikám".
"Kauze bych přiznal nějaký smysl, kdyby mi někdo řekl, co měl můj klient udělat," prohlásil pro on-line deník TÝDEN.CZ Tomáš Sokol. "Obvinění je naprosto neurčité. Je to stejné, jako by o mně řekli, že jsem někomu způsobil zranění, ale neřekli jaké." V obvinění totiž není nijak specifikováno, jak se měl Páleník trestného činu dopustit. "Sledování představuje miliony činností: od dvouminutového zevlování po nasazení několika sledovacích týmů k prostorovému odposlechu," poznamenal advokát. Proti Ištvanově postupu podal ústavní stížnost. Ani v rámci jejího řešení však prý olomoucký šéf nekonkretizoval, jakých "segmentů sledování" se dopustil právě Páleník.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.