Fikce
Jak se Moraváci odtrhli od Práglu
09.10.2017 14:09 Původní zpráva
Katalánsko plánuje osamostatnění, podobné choutky měla v devadesátých letech i Morava. Dodnes se občas ozvou příznivci autonomie: Čechy už nechceme! TÝDEN proto připravil fikci, i když naprosto reálnou, jak by to asi vypadalo, kdyby se příští rok naše republika (zase) rozdělila.
Dne 1. ledna 2018 vzniká samostatná Moravská republika. Zatím bohužel není rozhodnuto o hymně, protože moravští politici se hádají, jaká přesně by to mohla být. Konzervativní křídlo tlačí klasickou Moravo, Moravo, nacionálnější bojuje za píseň Jsem Morava.
Své kandidáty mají i liberálové z měst - jedna frakce bojuje za píseň Víno od Chinaski, další mohutně prosazuje song Vysněnokrajina od kapely Kryštof. A to i přesto, že její text není o Moravě. Alespoň to říkají ti, kteří tvrdí, že píseň chápou.
Moravským prezidentem se stává Boleslav Polívka, který v přímé volbě porazil Pavla "Čmaňu" Zedníčka a Zdeňka Škromacha. Jako doprovod při jmenování prezidenta provizorně hraje rádio Krokodýl, protože konsensus směrem k hymně stále není.
Moravské volby vyhrává Moravská strana sociálnědemokratická (MSSD), kterou narychlo založil někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek společně s brněnskou patriotkou Evou Pilarovou. Vzniká moravská vláda, ministrem vnitra je jmenován Tomáš Töpfer, protože hrál v Četnických humoreskách. Funkci okamžitě odmítá s tím, že se narodil v Praze. "Navíc šlo o seriál," vysvětluje moravským politikům, kteří se následně tři dny hádají.
Za dalších osm dní Michal Hašek konečně představuje svou vládu, ze zajímavých jmen vybíráme třeba Miroslava Donutila (ministerstvo kultury a Franty Kocourka), Petra Švancaru (ministerstvo školství) či Jiřího Čunka, který obsazuje nové ministerstvo pro lidská práva a moravskou etiketu.
"Zjistili jsme například, že pokud do Googlu zadáte ‚nejslavnější moravští umělci', nabídne vám vyhledávač automaticky opravu na ‚nejslavnější maďarští umělci' a to je opravdu neskutečně ponižující, to určitě změníme," říká Čunek na tiskové konferenci a mimoděk dodává: "A taky vyženeme všechny čmoudy."
Moravský vrabec je vrabec
Právě ministerstvo pro lidská práva a moravskou etiketu se rychle stává mocnou institucí, protože jeho kontroloři, které Čunek oblékl do stylových hnědých košilí, dohlížejí na takzvanou Velkó jazykovó revoluci, kdy jsou české názvy nahrazovány moravskými.
Supermarket Billa tak dostane pokutu 96 miliard moravských denárů (v přepočtu 2 miliony korun) za to, že má stále v nabídce "brambory", a nikoli "erteple". Firma Tescoma, paradoxně ze Zlína, zase řeší obrovské finanční ztráty, jež způsobilo celkem 11 milionů vyhozených naběraček, jež nahradily žufánky.
Problémy mají i hospody, které už sice nemusejí mít EET, tu moravská vláda zrušila, ale zase páchají hříchy ve svých jídelních lístcích. "Moravský vrabec? Moravské uzené? To je prostě neskutečné!" stěžuje si Čunek. "Je to přeci jen ‚vrabec'. Nebo jen ‚uzené'." A rozdává další pokuty. Zasahuje lidem do soukromí.
Mění všechno. Například každý moravský občan s příjmením Svítil se musí přejmenovat na Rožnul. Ve slovníku se přepisují fráze, třeba floskule "Nejsi tady na ozdobu" se nově mění na "Nejsi tady na baňku".
V médiích zaujme také případ tří olomouckých teenagerů, kteří údajně po požití lysohlávek přišli k lékaři s tím, že "mají strašný haluze", načež lékař naprosto správně vyhodnotil situaci a zavolal k řešení problému dřevorubce.
Přibližně šest tisíc ulic evokujících jakékoli "češství" je přejmenováno po moravských historických hrdinech: například Sámovi, Cyrilu a Metodějovi, Svatoplukovi, markraběti Joštovi či Dagmar Havlové.
V rámci oslav samostatnosti Moravské republiky jsou na náměstí Svobody v Brně instalovány dvě středně velké betonové bubliny. Podle autorů projektu mají značit "dvě bobule vína - sladkou současnost a trpkou minulost". Tyto dvě bobule vína, tedy betonové koule, jsou symbolicky připojeny k dominantně náměstí, brněnskému orloji. Každá z jedné strany. Ve finále tak představují monstrózní dominantu náměstí. "Připomíná mi to penis a varlata," řekne u sochy turistka z Jičína, následně je zadržena komisaři moravské etikety a odsouzena k půlročnímu nucenému pití Starobrna natvrdo.
Hyperloop bude!
Zatímco v Praze dochází čúčo a někteří odvážlivci z Jižního Města vysazují na pahorkatých Horních Roztylech své vlastní vinice (Moravu totiž Pražáci schválně ignorují), Moravská republika jede dravě kupředu a na jaře 2018 představuje finální projekt hyperloopu - tedy rychlokapslí od Elona Muska, dopravu budoucnosti.
Problém je, že Musk je zatím ve fázi beta testování, které bude trvat ještě tak 10 až 15 let. Jenže moravské politiky již nebaví čekat a potřebují světový tahák, kterým budou výjimeční.
"Máme hyperloop od Muska. A se slevou! Sice se v tom nesmějí přepravovat lidi, trochu z toho kape nějaká chemie a stálo to šestnáct bilionů moravských denárů, ale jsme první!" hlásí hrdě premiér Hašek a společně s prezidentem Polívkou slavnostně vypouští hyperloopem z Brna do Otrokovic v kapsli (symbolicky) lahev slivovice. Ta dorazí rozbitá a navíc je v ní několik neznámých živých organismů. "Ale dorazila. A my se ptáme - dorazila snad do Prahy? Dorazila?" reaguje v prohlášení moravská vláda.
Ministr zemědělství František Čuba mezitím vydává vizionářskou knihu Pro podnik se musí přímo žít, potom dosahujete vynikajících výsledků. Je z ní bible budoucího technologického vývoje v moravském zemědělství. Na tiskové konferenci je Čubovi položeno celkem šestnáct otázek, bohužel ani jednu neslyší.
V létě 2018 přicházejí první pouliční konflikty. A to kvůli hymně. Moraváci jsou rozděleni celkem na osmnáct skupin, které prosazují své hymny. K již zmíněným přibylo dalších třináct folklorních skladeb, pak ještě dvě popové, jedna heavymetalová, jedna rapová a jedna v hudebním žánru, který nebyl nikdo schopen rozpoznat. Všichni navrhovatelé hymny stojí za svým, sdružují kolem sebe agresivní skupiny a vzájemně se drží v patu.
Nepokoje hlásí i Zábřeh - deset mladíků tam bylo zadrženo kvůli tomu, že pilo Pražskou vodku.
Strach a pláč
V rámci letecké dopravy je na podzim finálně připraven projekt "Vysoký jalovec". Morava plánuje tři letiště - v Brně, Olomouci a překvapivě také v Šumperku, kde ho ve slabé chvilce slíbil své voličské základně vicepremiér Moravy Tomio Okamura.
Velkou revoluci zažívá moravský sport. V Katalánsku při krizi v roce 2017 musela hrát slavná fotbalová Barcelona z bezpečnostních důvodů bez fanoušků před prázdným stadionem. Podobně se snaží na eskalující moravské problémy s hymnou upozornit i brněnská Zbrojovka, ale nikomu nepřijde zvláštní, že na stadionu není ani jeden divák, a performance vyšumí.
I tak vzniká moravská fotbalová liga či moravská hokejová extra-super liga, přičemž slovo "super" má zdůraznit vyšší level oproti Čechům. Moravské reprezentaci zatím při mezistátních zápasech hraje demo remix všech osmnácti kandidátských hymen či již zmiňované rádio Krokodýl, jednička na Moravě.
Jiří Čunek v prosinci na svém ministerstvu dotahuje skvělý elektronický systém "Hodnocení člověka na základě barvy pleti". V rámci šetření MSNTP (Moravská Super Nejvíc Tajná Policie) se však ukazuje, že na systém bylo neoprávněně vynaloženo několik stamilionových evropských dotací, které navíc ani nedoputovaly do kasy republiky Morava. Obviněno je celkem šedesát osm lidí.
Při vánočním projevu se prezident Boleslav Polívka trochu pozvrací. Předtím nesrozumitelně vyzve Moravany k jednotnosti v otázce hymny. Násilí eskaluje. Navíc brněnský hyperloop nabyl vědomí a terorizuje občany. Všichni mají strach. Olomouc zažívá největší přebytek syrečků v historii, Znojmo místo okurek vyrábí nové a nové písničky, které by mohly být hymnou.
Víno všem chutná méně, protože si u toho nemohou dělat srandu ze stále trucujících a Moravu odmítajících Pražáků. Rok 2018, první rok svobody, končí. Objevují se názory, že "za Čechů bylo líp". A to nahrává populistickým pročeským stranám...
Autor je Pražák, ale Moravu miluje a má odtud přítelkyni. Doufá, že ho její rodiče přijmou i s českým pasem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.