Dozvuky amnestie
Jakl: Obvinění z velezrady? Politický útok na Klause
28.02.2013 07:16 Původní zpráva
Čeští politici jsou zvyklí jenom na povrchní osobní přestřelky a nejsou rádi konfrontováni s nějakým argumentem. "Je v tom určitá zbabělost," konstatoval v pořadu televize Barrandov TÉMATA TÝDNE ředitel sekretariátu prezidenta Klause Ladislav Jakl.
Okomentoval tak situaci, kdy se s ním o prezidentově novoroční amnestii a obvinění z velezrady, které vůči prezidentu Václavu Klausovi vznesla část senátorů, odmítlo v televizní debatě utkat hned několik českých vrcholných politiků. A do prezidentových kritiků se pustil poměrně ostře. "Amnestie je záminkou k politickému útoku na prezidenta," soudí Jakl.
Amnestii vyhlásil Václav Klaus na počátku letošního roku. Předmětem kritiky se stal především její druhý článek, který ukončil trestní stíhání u několika stovek případů ještě předtím, než byl vynesen rozsudek. Václav Klaus tuto takzvanou abolici odůvodnil tím, že se soudní řízení neúměrně protahují. "Všechny předchozí amnestie obsahovaly abolice," konstatoval Jakl s poukazem na milosti, které udělil předchozí český prezident Václav Havel. "Kupodivu nikdo nekritizoval amnestii Václava Havla v roce 1998, která promíjela peněžité tresty a zastavila 15 tisíc případů, zatímco ta současná 350," řekl Jakl s tím, že je hnusné, když se někomu automaticky podsouvají zlé úmysly. "Když se to týkalo patnácti tisíc případů jako před patnácti lety, tak to nebyla velezrada - navíc to byly živé případy, které by dospěly k rozsudku během několika týdnů, když se to týká 350, u nichž v podstatě nebyla žádná naděje na nalezení spravedlnosti, tak to je velezrada," míní Jakl
Tomu ovšem oponoval poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), podle kterého lze hnusné motivy seznávat spíše v podobných vyjádřeních. U amnestie udělené Václavem Havlem se podle něj nejednalo o zastavení stíhání, kde hrozily tresty až do výše deseti let. "Vy srovnáváte 15 tisíc zastavení, ale v bagatelní činnosti, zatímco tady došlo k zastavení u naprosto závažné kriminální činnosti," konstatoval Polčák.
Brožová? Nechodí prý do práce
Jakl se vyjádřil i k obvinění z velezrady, kterého se podle části senátorů měl Václav Klaus amnestií dopustit. "Nevím, jestli to všichni vědí, ale tato žaloba nemá žádný trestněprávní obsah, je to ústavní krok a jediným výsledkem může být zbavení úřadu," konstatoval Jakl s tím, že funkční období současnému prezidentovi brzy skončí. Jde podle něj o politický krok, kdy předkladatelé návrhu mimo jiné jenom testují, jaké jsou prezidentské pravomoci. Jde podle něj o znevážení institutu žaloby.
Jakl v pořadu reagoval na vyjádření prezidentky Nejvyššího soudu Ivy Brožové, která patří ke Klausovým častým kritikům. "Amnestie je právní předpis a je nemyslitelné, aby byla soudně nepřezkoumatelná. Ústavní soud by se měl zaměřit na to, jestli amnestie nebyla prostředkem, jak zabránit výkonu spravedlnosti vůči některým osobám, a zda nebyla pouhou záminkou pro zastavení případů v oblasti korupce," citoval její slova moderátor pořadu Zdeněk Šarapatka.
"Zrovna tato soudkyně by měla někdy přijít do práce," reagoval na to Jakl. "Je o ní známo, že svou funkci v podstatě deset let vůbec nevykonává a že nic nedělá," dodal s tím, že právě kvůli takovým soudcům, jako je ona, leží některé případy dlouhou dobu nevyřízeny.
Klaus a nová politická strana? Ne
Jakl se také vyjádřil k názorům, že Václav Klaus stane po skončení svého mandátu v čele nějaké nové politické strany. "O politické budoucnosti a kariéře spekulují všichni kolem kromě Václava Klause. Já jsem takovouto myšlenku od něj nikdy v životě neslyšel," řekl Ladislav Jakl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.