Kauza biolíh nekončí. Úřad Vesecké ji vrací k došetření
04.07.2008 11:30 Exkluzivně Aktualizováno 04.07. 13:58
Kauza biolíh zatím nekončí. Nejvyšší státní zastupitelství vrátilo podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ údajné korupční jednání lobbisty Františka Vybírala a realitního magnáta Miloše Červenky zpět k došetření. Podle policie si měl Červenka u Vybírala za úplatek objednat informace ze spisu, který na něj vedla policie.
Úřad Renaty Vesecké nesouhlasí se závěry Vrchního státního zastupitelství v Praze, které vyšetřování jedné z linií kauzy biolíh na začátku dubna letošního roku zastavilo. Nyní se proto případ - podle odposlechu až desetimilionového úplatku - znovu otevře.
ČTĚTE TAKÉ: Končí kauza biolíh. Byla to provokace, řekl žalobce
Odposlechy z kauzy biolíh |
František Vybíral: „Byl bych nejradši, kdyby to byl největší průser." „Dej mi milion a jeď do prdele. Dej mi několik milionů a zachráníme tě tím, že zaplatíme ty, kdo to vyšetřujou."
Když lobbista telefonoval policistům, mluvil zásadně „o číslech ponožek" a zdůrazňoval, že „každý krok se cení". |
"Došlo ke zrušení rozhodnutí o zastavení řízení a vrácení věci zpět k došetření," potvrdil serveru TÝDEN.CZ mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán. "Důvody jsou jednak procesní, jednak požadujeme doplnění dokazování," dodal.
Vrchní státní zastupitelství v Praze, kterému kauza znovu spadne na stůl, zatím nechtělo nový vývoj nijak komentovat. "Počkáme, až budeme mít rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství k dispozici. Potom se k celé věci vyjádříme," uvedla mluvčí Irena Válová.
K TÉMATU: Policista Šlachta: Nechápu postup žalobce v kauze biolíh
Zaskočen rozhodnutím žalobců kolem Renaty Vesecké je Zdeněk Klouček, advokát Miloše Červenky. "Neumím si představit důvody, které je k tomu mohly vést," uvedl. Překvapený je především proto, že dubnový verdikt vrchního státního zastupitelství považoval za definitivní.
Tři linie biolihu
Více než dvouleté vyšetřování policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uzavřelo v dubnu právě vrchní státní zastupitelství s poznámkou: detektivové postupovali chybně, předání úplatku vyprovokovali.
Vyšetřovatelé přitom tvrdili, že olomoucký lobbista František Vybíral chtěl získat za úplatek detaily ze spisu o Miloši Červenkovi a následně mu je prodat. Ceník informací se podle odposlechů pohyboval v řádech milionů korun. K předání půlmilionového úplatku nakonec došlo devátého ledna 2006. V restauraci U Schnellů předal Vybíral půl milionu korun za Červenkův spis.
Kauza biolíh se nakonec rozpadla do tří samostatných linií. Ve všech figuruje jméno Františka Vybírala. V hlavní větvi měl Vybíral za patnáct milionů zajistit přes Josefa Lázničku a Ludmilu Schwarzovou kolínskému lihovaru lukrativní zakázku na výrobu biolihu. Resumé? Korupci se nepodařilo prokázat, vyšetřování bylo zastaveno v červenci 2007.
Čtyřicetitisícový úplatek za informace o státních zakázkách chtěl údajně po Vybíralovi i Jan Hanáček, bývalý poradce exministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD). Vyšetřování této linie stále pokračuje.
Anatomie úplatkářství
Dosud nezveřejněné přepisy odposlechnutých schůzek mezi Františkem Vybíralem a policií jsou cennou sondou do polosvěta lobbistů a konspiračních zpravodajských her. První únorový den roku 2006 se Vybíral u své přítelkyně setkal s kriminalistou, jehož požádal, aby zjistil, zda policisté Červenku vyšetřují.
Jak doložil odposlech Vybíralova telefonu, ještě téhož dne požádal Červenku o rodné číslo. Policista vystupující pod krycím jménem Petr Čech přizval do akce dalšího kolegu, který měl požadované informace zajistit. Nechal si říkat Josef Novák.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.