Ostravská korupce
Vyšetřování kauzy Dědic vyžaduje kontrolu dopravního podniku
04.06.2014 13:06
Město Ostrava chce kvůli údajné korupci spojené s lobbistou Martinem Dědicem, který je nyní ve vazbě, kontrolovat aktuální zakázky Dopravního podniku Ostrava (DPO). Připravuje rovněž forenzní audit v Městské nemocnici Ostrava (MNO). Právě těchto dvou společností se kauza dotýká. Novinářům to dnes řekl primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD).
Policie nyní stíhá osm fyzických a čtyři právnické osoby právě kvůli veřejným zakázkám ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Jde o zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice o zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s lobbistou Dědicem prý měla firmám zajišťovat vítězství ve výběrových řízeních. Za to pak údajně dostávala úplatky a jejich příjem zakrývala poradenskou činností. Získala tak údajně 30 milionů korun. Podle dostupných informací měl mít Dědic úzkou vazbu na regionální politiky či ředitele městských společností. Kvůli kauze už ve funkci skončil ředitel nemocnice Tomáš Nykel. Ohrožena byla i funkce šéfa dopravního podniku Romana Kadlučky, kterého ale nakonec zastupitelstvo neodvolalo.
Policie a státní zástupce v těchto dnech dokončili další sérii výslechů svědků v případě údajně zmanipulovaných zakázek ostravského magistrátu, které se týkaly městské nemocnice či dopravního podniku. Obvinění dalších lidí zatím nepadla. Informoval o tom dozorující státní zástupce Vít Koupil.
30 výslechů
"Skončil blok naplánovaných výsledků. Bylo jich víc jak 30. Celkem máme za sebou okolo 50 výslechů," uvedl Koupil. Kriminalisté a on nyní budou informace získané během výslechů vyhodnocovat. "Jsou obsáhlé a složité. Vyhodnocujeme i důkazy zajištěné v počítačích a věci zajištěné při domovních prohlídkách," doplnil Koupil.
Dodal, že v současné době neplánuje rozšíření počtu obviněných osob. "Nic takového se nechystá," uvedl.
Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do 12 let.
Podle primátora není zcela vyloučeno, že v dopravním podniku může docházet k protiprávnímu jednání. "Jako valná hromada, kterou představuje rada města vůči dopravnímu podniku, jsme požádali představenstvo, ať nám předá veškerou dokumentaci u probíhajících výběrových řízení a u výběrových řízení, které se teprve budou vypisovat," řekl Kajnar. Podle něj do DPO směřují značné peníze z evropských dotací a město chce mít jistotu, že výběrová řízení jsou zadaná bezchybně a není nikomu straněno. "Budeme to prověřovat, bezesporu si na to budeme muset najmout i odborníky, protože na městě nemáme odborníky na dopravní prostředky, kteří by mohli říct, že je to v pořádku," uvedl Kajnar. Připomněl, že město dopravní podnik dotuje ročně zhruba miliardou korun a nyní se v něm řeší zakázky za stovky milionů korun, například na nákup dopravních prostředků či systém označování jízdenek.
Město se chce zaměřit i na fungování MNO, kde už nyní běží audit hospodaření. "Ten audit ukazuje, že tam pravděpodobně nejsou všechny věci v pořádku, ale je to běžný audit na hospodaření nemocnice. Počkám na výsledek auditu, který bude do týdne či 14 dnů, a požádal jsem vedoucí odboru auditu, ať tam provedeme forenzní audit," řekl Kajnar. Město už se začalo zabývat přípravou výběrového řízení na nového ředitele nemocnice.
V síti je i Topolánek
Podle posledního vydání časopisu Euro policie, která rozplétá údajnou korupční síť kolem Dědice, prověřuje nejméně dalších pět firem. Mezi společnostmi, jež podle policie za služby související s mnohamilionovými veřejnými zakázkami poslaly Dědicově firmě Business Advisor více než 25,7 milionu korun na provizích, figuruje například i VAE Controls, v níž podle aktuálního výpisu z obchodního rejstříku působí jako prokurista Mirek Topolánek. V době, kdy do ní expremiér nastupoval, firma Business Advisor podle Eura vyfakturovala VAE za kontrolní činnosti přes dva miliony korun.
Policie podle časopisu také z účetnictví firmy Business Advisor zjistila, že většina jejího obratu byla odesílána na akciovou společnost Propag-Storm, údajně za poskytování reklamních služeb. Výdaje na reklamu Business Advisor, která oficiálně neměla žádné jiné příjmy než z poradenské činnosti pro uchazeče o veřejné zakázky, činily 90 procent obratu.
Kvůli tomu podal na Dědicovu společnost trestní oznámení Finanční analytický útvar ministerstva financí. Podle něj se firma účastnila řetězových transakcí s cílem legalizovat výnosy z trestné činnosti nebo ošidit stát na daních. Komu Propag-Storm vlastně patří, není jasné. Firma založená v roce 2007 se základním jměním dva miliony korun má pouhých deset akcií na majitele.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.