Téma TÝDNE
Kdy se narodil Jan Hus? Historici nevědí
04.07.2017 08:05 Původní zpráva
"Narodil jsem se v roce 1371. Asi," říká poněkud nejistě Jan Hus v poutavém animovaném filmu, který je k vidění v Husitském muzeu v Táboře. Historikové totiž stále neznají letopočet mistrova narození.
Přemítá se o poměrně dlouhém rozmezí, mohl se narodit někdy mezi roky 1364 až 1375, přičemž nejčastěji se uvádí letopočet 1371. Hus sám o sobě pak podal zprávu k roku 1414, že mu ještě není padesát let: "A já ještě nehřeším padesát let po křtu; neb mi ještě nenie padesáti let."
Scénář k filmu, který vyprodukovalo Husitské muzeum v Táboře, psal také tamní historik Zdeněk Vybíral. "Rok a místo Husova narození už nikdy neobjasníme," smířeně vypráví Vybíral v předvečer 602. výročí Husova upálení v Kostnici. "Ale jak říkají kriminalisté, podle nepřímých důkazů usuzujeme, že se v Husinci opravdu narodil." Podle historika je to "velmi pravděpodobné", jistotu už ale vědecká obec nezíská. Pramenné důkazy z tak hluboké minulosti se objeví jen zázrakem.
Zhruba dvě hodiny po návštěvě táborského muzea už stojíme před Husovým rodným domkem v Husinci, v němž se ale pochybnosti nepřipouštějí, jinak by celé muzeum spravované Církví československou husitskou ztratilo právo na existenci. Vstupujeme do dva roky staré expozice, která stála 26 milionů korun. Je to efektní výstava ve starobylém gotickém domě, v němž se návštěvník snadno propadne do 15. století. O autenticitě rodného domku přesto znovu přemítáme nad pramenem ze 17. století, který tvrdí, že Husův rodný domek byl dřevěný a poutníci si "řezávali z něho kousky dříví jako památný ostatek a pověrečný prostředek proti bolení zubů". My procházíme zděným domem, a byť je to opravdu středověká stavba, možná sem Hus chodíval jen za kamarády ze sousedství a sám se narodil na jiném místě ve vsi. Nebo v úplně jiné obci. A kdo ví, v kterém roce...
* Kde všude v Česku se lze potkat se stopami po Janu Husovi?
* Co po Husovi zůstalo v Betlémské kapli, co na hradě Krakovec nebo v údajném rodném domku v Husinci?
* Jak nám v místopisném putování po Husových stopách pomáhají kroniky? Třeba Staré letopisy české nebo Husitská kronika Vavřince z Březové?
* Jak se propojit s Janem Husem ve známém pražském staroměstském kostele sv. Havla?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.