Městský soud v Praze se ve středu znovu pokoušel rozklíčovat osud téměř dvou set třiceti milionů korun, které do Česka přitekly z Evropské unie. Vůbec poprvé v této kouze dorazil před soud svědek Radovan Vítek, jeden z nejbohatších obyvatel Česka.
"Vím, že to s vámi bude krátké," uvítal Vítka soudce Petr Braun. A měl pravdu.
"Nebudu vypovídat, jelikož pracuji jako koncipient v advokátní kanceláři pana Tomáše Rybáře. Ten zde obhajuje jednu z obžalovaných, paní Kamilu Jarošovou. Jsem tedy vázán mlčenlivostí," uvedl evidentně dobře naladěný a opálený Vítek.
"Obyčejný koncipient"
Žalobce chtěl po kontroverzním podnikateli, aby vysvětlil své vztahy s některými z deseti obžalovaných. Peníze z tunelovaného fondu totiž měly protéct firmami, které Vítek prostřednictvím svých lidí ovládá. Případ se vleče od roku 2005 a jeho vyřešení je v nedohlednu.
K TÉMATU: Tunel na trase Brusel - Praha: soud pokračuje
Státní zástupce přesto chtěl položit několik dotazů a trval na tom, že jej nezajímá Vítkova právní praxe, ale jeho vztahy s obžalovanými. Soudce však jeho námitku smetl ze stolu. "Pan Vítek vypovídat opravdu nemusí. Co si budeme povídat - hospodářská trestná činnost není o lidech, ale o dokumentech," řekl smířlivě soudce Braun a Vítka pustil po necelých deseti minutách domů.
Radovan Vítek vybudoval realitní impérium a v pět let starém rozhovoru odhadl své jmění na více než třicet miliard korun. Pak se ale o jeho majetek začala zajímat policie, navíc měl před rozvodem. Dnes Vítek tvrdí, že majetek za miliardy ve skutečnosti vždy patřil jeho matce Miladě Malé, na kterou byl také oficiálně přepsán. Ta se tak rázem stala nejbohatší ženou v Česku.
Vítkova matka před soudem měla rovněž vypovídat. "Nebyli jsme si jisti adresou, takže nevím, zda předvolání převzala," konstatoval soudce. Podle Vítka je jeho matka na měsíc mimo republiku.
Vlajkovou lodí Vítkem řízeného realitního kolosu je skupina Czech Property Investments. Ta mimo jiné vlastní síť hotelů, logistická centra, hypermarkety a tisíce bytů.
Foto: archiv, Karel Šanda