Kindl se hájí: Nejsem žádný démon právnické fakulty
20.10.2009 11:39 Původní zpráva Aktualizováno 20.10. 14:02
Měsíc od vypuknutí plagiátorské aféry představil bývalý proděkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl svou obhajobu. Hlavní aktér kauzy, v níž figurují rychlodoktoráty, klientelismus či korupce, ukázal novinářům dokumenty, které mají svědčit o jeho nevině.
"Nemohu být démonem číslo 1 plzeňské právnické fakulty. Od konce srpna 2005 totiž nejsem ani děkanem, byl jsem pouze proděkanem výhradně pro magisterské studium," obhajuje se bývalý proděkan Milan Kindl. "Nemůžu přece ručit za to, aniž bych někoho přímo obviňoval, že někdo vzal nějaké závěrečné práce a hodil je za skříň, a proto nyní chybí," nabídl bývalý proděkan originální vysvětlení.
ČTĚTE TAKÉ: Kindl promluvil: Odcházím z fakulty. Chci se začít bránit
Fischer ke kauze v Plzni: Je to hanba univerzitního světa
Paroubek: Právníci z Plzně ať státu neradí
Na tiskové konferenci, kterou svolal kvůli skandálu, jenž zmítá plzeňskou fakultou, se zároveň pozastavil nad tím, že pověřené vedení školy nijak nebrání své studenty. "Objevují se informace nepřesné, neúplné či dokonce nepravdivé. Všech 2500 studentů zůstává v nezaslouženém šoku, jak jsou dehonestováni. A provizorní vedení nebrání ani je, ani učitele," zlobí se Kindl.
Ať vše vyřeší komise
Kvůli tomu by Kindl dokonce rád požádal o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. O svých kolezích z fakulty tvrdí, že se za ně může stoprocentně zaručit. Vyzval proto i nevládní mezinárodní organizaci Transparency International, aby se případem zabývala.
Plzeňská aféra zaměstnává rovněž politiky. Lidovci v úterý například vyzvali kabinet Jana Fischera, aby předložil zprávu o situaci na fakultě; ozvala se i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
"V této věci jednám s profesními komorami, státním zastupitelstvím i vězeňskou službou. Další kroky podniknu ve chvíli, kdy ministerstvo školství či orgány činné v trestním řízení dojdou ke konkrétním a objektivním závěrům. V případě, že se prokáží pochybení, jsem připravená vyvodit adekvátní postup. Může to být zahájení kárného řízení, podání trestního oznámení nebo odvolání," uvedla ministryně v prohlášení pro tisk.
Do dramatu jménem plzeňská práva opět vstoupili i lidovci. Ve svém prohlášení naznačili, že by ji neměl řídit bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, toho času poslanec ODS. "Protože pokud tam někdo dlouhodobě působí, tak buď učil a věděl, nebo učil a nevěděl, oboje je diskvalifikace. To, co se tam dělo, není nahodilost. Muselo se to tam dít řadu měsíců či let," vysvětlil postoj KDU-ČSL předseda strany Cyril Svoboda.
Kindl: Nejsem mafián
Již minulý týden v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Kindl připustil, že se hodlá bránit soudně proti označení mafián, kterým ho onálepkovala předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.
"Samozřejmě zvažuji, že na některé lidi podám takzvanou nactiutrhačnou žalobu," řekl Kindl. Připomněl také, že na seznamu čtyř lidí, kteří ho údajně v médiích poškodili, je nejvýše právě Dvořáková.
ČTĚTE TAKÉ: Kindl v protiútoku. Za mafiána zažaluje Dvořákovou
Plzeňská aféra odstartovala poté, co se ukázalo, že bývalý Kindlův kolega - proděkan Ivo Tomažič - opsal část své rigorózní práce. Následně se ukázalo, že právnickou fakultu v posledních letech nezvykle rychle absolvovaly desítky studentů. Podezření padá i na politiky či státní úředníky. Pochybnosti navíc panují i se zakládáním diplomových a dizertačních prací do univerzitní knihovny.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.