Klaus souhlasí s reformou policie. Obce přijdou o radary
29.07.2008 15:49
Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákony týkající se reformy policie. Uvedl to mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Normy po zásazích sněmovny ruší od příštího roku právo strážníků měřit radarem rychlost jízdy v obci a také vyšetřování policistů státními zástupci. Napravit by to měly ještě před koncem roku novely, které slíbil předložit ministr vnitra Ivan Langer.
Samotná reforma podle Langra znamená průlom do fungování policie. Dává policii některé nové pravomoci a některých povinností ji zbavuje. Upřednostňuje také podle Langra prevenci před represí.
Policie bude moci nově třeba vypnout lokálně telekomunikační spojení v případě bezpečnostní hrozby. Při pátrání by měli policisté přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet a o poskytnutí lékařské péče. Reforma dává policistům také právo používat elektrické paralyzéry.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna schválila reformu policie. Přidá jí pravomoce
Zákon naopak policisty zbavuje povinnosti doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích. Zasáhnout by měli až v případě, pokud by organizátoři situaci nezvládli a zdraví účastníků akce by bylo ohroženo. Na rozdíl od původního vládního návrhu ale budou na vyžádání asistovat při exekucích majetku.
Dopravní policisté budou nově vyšetřovat jen havárie, u nichž škoda přesáhne sto tisíc korun; nyní je to 50 tisíc korun. Pokud by ale účastníci nehody škodu špatně odhadli, na rozdíl od původního záměru za přivolání policie nebudou muset zaplatit. Budou ale muset povinně sepsat společný záznam o havárii pod hrozbou pokuty a ztráty bodů.
Vyjepšují si příjmy
Odebrání práva na měření rychlosti městské policii do zákonu posadila sněmovna. To kritizovali nejen zástupci obcí, ale i Langer. Argumentovali mimo jiné tím, že by to ohrozilo bezpečnost provozu a zmařilo investice obcí do radarů. Kritici zase tvrdili, že obce si vybíráním pokut i za mírné překročení rychlosti na přehledných úsecích jen vylepšovaly své příjmy.
Novela zákona o silničním provozu, kterou chce Langer poslat do sněmovny v září, má proto na základě žádosti Senátu zpřísnit strážníkům podmínky pro používání radarů. Obecní policie má měřit rychlost jen v zastavěných částech obce v součinnosti s republikovou policií, měřené úseky mají být označeny dopravní značkou. Už nyní se ale objevují mezi poslanci hlasy, že by také nově pokuty měly obce odvádět státu, což se starostům nelíbí.
Zákony související s reformou policie také zvyšují pokuty za některé přestupky proti veřejnému pořádku, a to většinou ze současného tisíce korun na pětinásobek. Až dvacetitisícová pokuta, kterou navrhovala vláda, se má týkat jen nejvážnějších přestupků. Pokutu za porušení veřejného pořádku může dostat například člověk, který neuklidí výkaly po svém psovi, ruší noční klid nebo neuposlechne pokynů policisty.
Jednodušší struktura policie
Reforma má v příštích čtyřech letech změnit organizační strukturu policie a zjednodušit ji. Počítá s vytvořením krajských policejních ředitelství v šesti regionech, kde doposud chybí. Vzniknou sloučením okresních ředitelství policie a rušením jejich řídícího článku. Nový policejní zákon také mění podobu policejní inspekce, která kontroluje a vyšetřuje přestupky policistů. Šéfa inspekce má v budoucnu jmenovat místo ministra vnitra vláda. Normy zpřísňují kvalifikační podmínky pro práci strážníků, nejpozději od roku 2015 budou muset mít přinejmenším maturitu.
Další chybu sněmovny, která normu schválila v podobě, kdy by trestné činy policistů mohli od roku 2009 vyšetřovat jen jejich kolegové, mají odstranit novely zákona o policii a trestního řádu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.