Klause obviníme z velezrady, plánuje senátorka
10.05.2009 10:00 Původní zpráva
Proevropští politici přemýšlejí, jak přitlačit na prezidenta Václava Klause, aby podepsal lisabonskou smlouvu. Uvnitř ČSSD vzniká plán popohnat prezidenta před soud pro velezradu. Nebo mu "jen" odebrat pravomoci, protože není způsobilý svůj úřad vést.
Prezident Klaus řekl, že smlouvu nepodepíše a vyčká, zda senátoři znovu nepodají stížnost k Ústavnímu soudu. Podle proevropských politiků je to obstrukce, která nemá obdoby.
ČTĚTE TAKÉ: Bitva o Lisabon: začaly manévry o podpis Klause
Lisabon nepodepíšu, řekl Klaus. Počká na Ústavní soud
Lisabon ovšem není jedinou rozbuškou. Prezident odmítá už měsíce podepsat také Úmluvu o přistoupení k mezinárodnímu trestnímu soudu, kterou schválily loni obě komory parlamentu, a také protokol k evropské sociální chartě.
Gajdůšková: Lze to kvalifikovat jako velezradu
"Prezident je součástí moci výkonné a ta je podřízena moci zákonodárné. Jestliže prezident nekoná v souladu s ústavou a nerespektuje rozhodnutí moci zákonodárné, a ta je odvozena od vůle lidu, tak by bylo možné to kvalifikovat jako velezradu," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).
Tato žaloba přichází úvahu, pokud prezident "jedná proti územní celistvosti státu, jeho suverenitě nebo demokratickým základům".
Použít by se přitom mohl podle senátorů i další paragraf. Parlament může rozhodnout, že dočasně pozastaví výkon prezidentského úřadu a jeho kompetence přenese na předsedu sněmovny a předsedu vlády. "Když prezident nekoná, co konat má, dá se dovodit, že není způsobilý, a pak je na zvážení, zda ty kompetence má mít. To je článek 66 ústavy," popisuje Gajdůšková.
Tento krok, který je podle Gajdůškové reálnější, by Klaus také mohl napadnout u Ústavního soudu.
"Nápady paní senátorky Gajdůškové, jsou podobné tomu, jako kdybychom my, odpůrci lisabonské smlouvy, dali žalobu na Klause. Protože kdyby podepsal Lisabon, určitě by jednal proti celistvosti státu, suverenitě a demokratickým základům," řekl senátor Jaroslav Kubera (ODS), který je jedním z odpůrců smlouvy.
Klause přes plány proevropských zákonodárců nyní čeká měsíc hájení. "Je seriózní vyčkat, zda prezident například sám nepodá stížnost Ústavním soudu nebo smlouvu skutečně nepodepíše," míní Gajdůšková.
CELÝ ROZHOVOR SE SENÁTORKOU GAJDŮŠKOVOU ZDE.
Zelení se přidali
Taktiku na Klause vymýšlejí senátoři ČSSD, ale nejen oni. Připojí se k nim i někteří nezávislí senátoři a také zelení. Ti už začali aktivizovat občanskou společnost a burcují k podpisu petice, která by měla Klause obměkčit.
"Je to nehoráznost, kdyby byl na Hradě Jan Švejnar, bylo by už podepsáno," řekl Martin Bursík.
ČTĚTE TAKÉ: Zelení k Lisabonu: Pražský hrad není konečná!
K podpisu prezidenta vyzvali i předsedové dalších parlamentních stran a také lidé z ODS. Nově se do tlaku na Hrad má zapojit i nová vláda Jana Fischera.
"Je povinností prezidenta lisabonskou smlouvu podepsat," řekl také odstupující vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). "Přesně to vyplývá i ze slibu, který on dával, že bude dbát ústavnosti a zákonů této země. Bylo by naprosto bezprecedentní, kdyby prezident odmítl respektovat jednoznačnou vůli zákonodárných sborů," uvedl Vondra pro Radiožurnál.
"Prezident republiky navazuje na jiné kroky a není solitér, který úplně libovolně může rozhodnout ano, nebo ne," řekl vedoucí katedry ústavního práva a děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch pro ČTK.
Prezidenta Klause ovšem spěchat s podpisem pod Lisabon nic nenutí. Nemá pro to žádnou časovou lhůtu. Senátoři ale míní, že když není v ústavě vepsaná lhůta, znamená to, že prezident musí stvrdit smlouvu bez odkladu.
Foto: Jan Zatorský, ČTK, archiv Strany zelených
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.