<span>Bitva o Lisabon:</span> začaly manévry o podpis Klause

Domácí
7. 5. 2009 08:00
Senátoři už svůj díl práce odvedli, teď přišla řada na prezidenta.
Senátoři už svůj díl práce odvedli, teď přišla řada na prezidenta.

Václav Klaus a odpůrci Lisabonu zvolili vyčkávací taktiku.V souboj stratégů se nyní promění snaha o ratifikaci lisabonské smlouvy. Příznivci i odpůrci nové euroústavy vymýšlí taktiku, jak prosadit svoje. Aby Česko mohlo říct Evropě: schválili jsme, musí ukázat dokument i s podpisem prezidenta-euroskeptika Václava Klause. A o ten se v dalších měsících povede v Česku poslední bitva.

Karty už odkryli odpůrci euroústavy. Část senátorů ODS oznámila, že hodlá podat další stížnost k Ústavnímu soudu. Jenže to nebude tak jednoduché. Stížnost chtějí sepisovat několik měsíců tak, aby ji k soudu předali vlastně co nejpozději. A okamžitě po schválení požádali prezidenta, aby počkal na to, jak soud rozhodne.

ČTĚTE TAKÉ: Lisabon nepodepíšu, řekl Klaus. Počká na Ústavní soud
                       Lisabon? Nemáme správné znění, řeknou senátoři ODS

Václav Klaus přitakal a prohlásil, že dokument skutečně nepodepíše nyní, ale počká, "zda senátoři nepodají stížnost k Ústavnímu soudu". Při vyčkávací taktice, která může trvat až do podzimních měsíců, odpůrcům lisabonské smlouvy jde o to, aby se k ústavě nejprve vyjádřilo Irsko. Na ostrovním státě se má právě na podzim opakovat referendum k Lisabonu. Pokud by Irové stejně jako loni ústavu odmítli schválit, Klaus by s ní také nemusel souhlasit.

Za podpis všechno

Svoji taktiku mají také zastánci Evropy. Zelení zveřejnili petici za "podpis Lisabonu", pod kterou budou v dalších dnech sbírat podpisy "Euročechů". Podle předsedy Martina Bursíka by se nyní měla aktivizovat občanská společnost a donutit prezidenta, aby připojil podpis a nepoškozoval tak Česko v zahraničí.

O tom, jak vyzrát na Klause, přemýšlí i někteří senátoři ČSSD a Klubu otevřené demokracie. "Zvažujeme různé možnosti, budeme o tom jednat příští týden," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD). 

Zákonodárci ale přece jen, na rozdíl od zelených, dají hlavě státu trochu času na rozmyšlenou. "Počkáme zřejmě do příští schůze Senátu, což je do měsíce. Pak bychom prezidenta oficiálně vyzvali, aby smlouvu podepsal," popsala Rippelová. A pokud ne? "Pak zvážíme další možnosti," dodala tajemně.

ČTĚTE TAKÉ: Páralová plní slib. Opouští ODS kvůli Lisabonu
                        Senát schválil Lisabon, Evropa na to hleděla

Paroubek: Jeho boj skončil

Podle Bursíka musí na Klause zatlačit veřejnost.Senátoři z ústavněprávního výboru ale myslí i na to, že by mohli dát zcela volnou ruku právníkům, kteří by zkusili "neposlušného prezidenta" přimět k rozumu.

Ostatně že ČSSD bude o ratifikaci smlouvy velmi tvrdě bojovat, naznačil předseda Jiří Paroubek už ve středu večer.

"Výroky prezidenta Václava Klause o 'mrtvé lisabonské smlouvě' považuji nejen za popření dosavadního vývoje českých národních dějin, ale i hraničící s jeho ústavní rolí," oznámil. Paroubek vychází z toho, že obě komory parlamentu schválily lisabonskou smlouvu a Ústavní soud při prvním zkoumání nenašel žádný rozpor s ústavou. "Vyzývám prezidenta Václava Klause, aby respektoval většinové politické rozhodnutí a lisabonskou smlouvu si nadále nebral jako rukojmí svého osobního politického angažmá," dodal šéf socialistů. "Jeho osobní politický boj skončil."

Foto: Jan Zatorsky, Tomáš Nosil, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ