Kampaň proti pražskému arcibiskupovi a českému primasovi Dominiku Dukovi navazuje na nejhorší udavačskou tradici českých dějin. V reakci na dopis křesťanských aktivistů, kteří vyzývají papeže Františka, aby Dukovi neprodlužoval mandát, to v tiskové zprávě uvedl Institut Václava Klause (IVK). V této souvislosti připomíná dopis "99 pragováků" z roku 1968. Duka se podle Klausova institutu o českou katolickou církev zasloužil v posledních desetiletích víc než další církevní hodnostáři.
Institut na Dukovi oceňuje zejména to, že dal církvi vlídnou a otevřenou tvář vůči státu i občanům, zastavil souboj o svatovítskou katedrálu a přispěl k prosazení církevních restitucí. "Je primasem českým. Cítí proto odpovědnost za svůj národ a právem se obává umělého vytváření muslimských minorit masovou migrací," uvádí. Podle IVK ale nejde pouze o dopis či petici proti Dukovi, ale společenskou diskusi a její svobodu.
Dopis pragováků z roku 1968 posloužil tehdejším komunistům jako reprezentativní hlas československé dělnické třídy k ospravedlnění intervence vojsk Varšavské smlouvy. Dopis, jehož iniciátorem prý byl velitel Lidových milicí v pražské automobilce Praga (tehdy Automobilové závody Klementa Gottwalda), byl údajně 23. července předán na sovětské velvyslanectví a 30. července 1968 jej publikoval na titulní straně sovětský deník Pravda.
Křesťanští aktivisté vyzvali dopisem papeže Františka, aby Dukovi neprodlužoval mandát. Dopis zveřejnili na happeningu před Arcibiskupským palácem. Vadí jim příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici a také to, že se víc než církví zabývá mocí. Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může mandát prodloužit.