Muži v černých kombinézách, kteří pro ČEZ vymáhali peníze za černé odběry elektřiny, změnili taktiku. Poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil dvaatřicet zaměstnanců ČEZ Měření z vydírání, přestali s klienty vyjednávat. Rovnou na ně podávají trestní oznámení.
"Abychom neohrozili naše pracovníky, po konzultaci se státním zástupcem a policií jsme z kompetence oddělení Netechnických ztrát vyškrtli vyjednávání s klienty," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí energetického gigantu Ladislav Kříž.
ČTĚTE TAKÉ: Řádil u vydíraných zákazníků ČEZ fantom elektrikář?
Proč ČEZ nepoužíval takové řešení krádeží elektřiny už dříve? Podle Kříže je pro obě strany nevýhodné. Pro ČEZ znamená množství papírování navíc, ke každému případu musí přizvat policii. Navíc na vyřízení sporu je potřeba mnohem více času. Pokud soud potvrdí krádež proudu, zákazníkovi se pak ke škodě, kterou distributorovi způsobil, připočítají ještě soudní poplatky.
Pracujeme dál
"ČEZkomando" tak vyjíždí do terénu dál. "Od stolu na nepravosti provedené s elektroměrem nepřijdete. Takových kontrol je ročně kolem osmi tisíc, ve třech tisících případech se nám podezření potvrdí," popisuje Kříž.
Policejní šťára práci oddělení ČEZ Měření utlumila. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu si totiž odnesl většinu dokumentace, kterou teď detektivové pomalu vracejí zpět. Šéf divize Měření Karel Vaniš se s novináři nechce vůbec bavit: "Jenom když mi mluvčí řekne, že s vámi mám mluvit, jinak ne." Mluvčí společnosti ČEZ ho omlouvá: "Z té kauzy jsou všichni zničení, nechtějí komunikovat."
ČTĚTE TAKÉ: Policie obvinila třicet dva zaměstnanců ČEZ z vydírání
Kauza ČEZ: gigant útočí na policii. Vydíraných přibývá
Firma ČEZ Měření poskytuje podle svých webových stránek komplexní služby v oblasti vyhledávání a odstraňování neoprávněných odběrů včetně vymáhání pohledávek a zajišťování prevence. Firma sídlí v Hradci Králové s pobočkami v Praze, Plzni, Děčíně a Ostravě.
Foto: Karel Šanda