Ze zločinu porušení autorského práva se škodou 15 milionů korun obvinila českolipská policie osmapadesátiletého muže. Počítač měl u známé na Českolipsku a nelegálně sdílel přes 152 tisíc filmů. Muži s přechodným bydliště na Ústecku hrozí až osm let vězení.
"Stíhán je na svobodě, protože v přípravném trestním řízení s kriminalisty spolupracoval a ke své trestné činnosti se doznal," uvedla českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Pro kriminalisty podle ní nebylo úplně snadné odhalit totožnost pachatele. "Filmy sdílel z počítače, který ovládal dálkově a měl ho uložený v bytě své známé na Českolipsku. Ta o jeho trestné činnosti neměla ani ponětí," řekla mluvčí. Počítač policie zajistila, na případu s ní spolupracovala Česká protipirátská unie.
Podle zjištění kriminalistů si muž přivydělával nelegálním sdílením filmů na internetu v letech 2014 až 2017. "Za tu dobu nasdílel 152 572 filmů nejrůznějších žánrů prostřednictvím filehostingových serverů několika společností. S nimi uzavřel smlouvu o prodeji kreditu, který získával ve chvíli, kdy si nahraný film někdo stáhnul," uvedla Baláková.
Sdílením filmů si muž vydělal za tři roky 188 tisíc korun. Majitelé autorských práv sice škodu vyčíslili na 88 milionů korun, policie dospěla k částce 15 milionů. Podle Balákové při vyčíslování vycházeli z nejnovějšího verdiktu Nejvyššího soudu, který definuje pro tyto případy, jak škodu vyčíslit.
"Uvedené rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž konstatuje, že z hlediska rozhodování o náhradě škody, kterou pachatel způsobil přečinem porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle trestního zákoníku, může být ušlým ziskem poškozeného pouze takzvaná marže, kterou má na prodávaném zboží a která je zpravidla výrazně nižší, než je celková cena prodávaného zboží," dodala.