Nejvyšší soud bude řešit dovolání Tomáše Březiny z lihové mafie

Domácí
18. 6. 2018 10:31
Tomáš Březina.
Tomáš Březina.

Nejvyšší soud (NS) chystá na úterý dílčí verdikt ke kauze takzvané lihové mafie. Veřejně projedná dovolání Tomáše Březiny a stížnost pro porušení zákona, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr kritizuje zvýšení trestu pro Březinu ze čtyř na šest let vězení. Březina spolupracoval s vyšetřovateli, pomohl usvědčit svého bratra Radka, tedy hlavu lihové mafie, i další komplice.

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. Už v dubnu rozhodl, že olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků, dříve označených za promlčené. Podle NS, který dal za pravdu dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jde o předčasný závěr. Rozhodnutí NS se podle informací ČTK týkalo hlavního obžalovaného Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Dovolání žalobců nijak nezpochybňovalo pravomocný verdikt nad aktéry kauzy, týkalo se jen usnesení o zastavení stíhání v části skutků. Proti verdiktu a uloženým trestům ovšem podalo dovolání pět odsouzených. O dovoláních Radka Březiny, Kaláče, Menšíka a Václava Davida už NS rozhodl, avšak zatím rozhodnutí nepředal krajskému soudu k doručení účastníkům řízení. Výsledek tak není známý.

Dovolání Tomáše Březiny vyloučil NS k samostatnému projednání. Bude jej v úterý řešit veřejně společně s ministerskou stížností.

V případu s rekordní škodou na daních bylo obžalováno celkem osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let.

Tomáš Březina jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zvýšil na šest let. Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Podle žalobců vrchní soud dostatečně nezohlednil jeho spolupráci, dokonce se obrátili na ministra spravedlnosti s podnětem k podání stížnosti pro porušení zákona. Ministr ji pak skutečně podal.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi přímo odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ