Místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Kučera čelí kárné žalobě, protože v rozporu s pravidly justice zasahoval do vyšetřování korupční aféry Jiřího Čunka. Nejvyšší soud teď definitivně rozhodl, že Kučeru budou soudit tam, kde chtěl - v Praze, přestože případ spadá pod Vrchní soud Olomouc.
Přesouvání vyšetřovacího spisu z míst, kam podle pravidel patří, do "spřízněných" justičních budov bylo nejkřiklavějším zasahováním do korupční aféry bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka. Stejnou praktiku se snažil použít i místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera ve svém kárném řízení, kterému čelí právě kvůli ovlivňování Čunkovy kauzy. A uspěl.
K TÉMATU: Soudce Kučera uspěl. O Čunkovi promluví v Praze
Senát Nejvyššího soudu po táhlých peripetiích definitivně vyhověl Kučerově žádosti a odebral jeho kauzu Vrchnímu soud v Olomouci, kam případ podle pravidel náleží. Přesunul ji na Vrchní soud v Praze.
"Senát zdůvodnil rozhodnutí tím, že soudci Kouřilovi z Vrchního soudu v Olomouci trvalo půl roku, než uvedl důvody, proč se cítí být v případu Pavla Kučery podjatým," vysvětluje mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Druhým důvodem pro přesun z Olomouce je složení svědků, kteří mají v Kučerově případu vypovídat. "Jsou to lidé se vztahem k Moravě," říká Knötig.
Nekalé chování Kučery, který se zúčastnil zákulisních schůzek vedoucích k záchraně Jiřího Čunka, má totiž soudu dosvědčit krajská státní zástupkyně z Ostravy Zlatuše Andělová či žalobce Ivo Ištvan z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Na jedné z konspiračních schůzek Kučera podle kárné žaloby dokonce pronesl, že "nezávislost justice musí jít stranou politickým zájmům". Svědectví o tomto prohřešku proti etice soudce podala Andělová již při soudním projednávání kauzy "justiční mafie", které skončilo rozhodnutím, že se dotčení justiční činitelé včetně Kučery skutečně chovali jako justiční mafiáni. Senát Nejvyššího soudu tak ve svém odůvodnění zkopíroval námitky Kučery, které uvedl v návrhu na přesun svého spisu.
Pácal sem, Kučera tam...
Bylo to již třetí rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, kam s žalobou na Kučeru. Při prvním projednávání dospěl senát Nejvyššího soudu k názoru, že pro přesun případu nejsou dány zákonné důvody a že jeho kárné provinění projedná podle pravidel Vrchní soud v Olomouci. Tehdy se ze šlamastyky ještě snažil pomoci Kučerovi ministr vnitra Jiří Pospíšil, který o přesun z Olomouce do Prahy požádal, a Kučera se k jeho návrhu pouze připojil.
Podruhé se senát Nejvyššího soudu delegací případu do Prahy vloni zabýval, když si o ni požádal sám Kučera. Tehdy už mu jeho podřízení na Nejvyšším soudu vyhověli. Proti tomu však podala ústavní stížnost předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Ústavní soudci jí dali za pravdu jen zčásti: senát Nejvyššího soudu, který rozhodl o přesunu případu, totiž vedl soudce Jiří Pácal, který se z předchozího projednávání vyloučil kvůli svému "dlouholetému přátelskému vztahu" ke Kučerovi. Při druhém projednávání už sám sebe v rozhodovacím senátu ponechal - a sám sobě také podepsal z pozice šéfa senátu lejstro, že podjatým není. To přikázal Ústavní soud napravit.
ČTĚTE TAKÉ: Vrchní soud vrací kauzu justiční mafie na začátek
Jak Čunkova kauza odhalila justiční mafii
Vesecká a spol. se odvolali proti Ceplovu rozsudku
Koncem loňského roku o podjatosti soudce Pácala rozhodoval šéf trestního kolegia NS Stanislav Rizman a došel k závěru, že kamarád Kučery smí v případu rozhodnout. Verdikt, který senát vedený Pácalem nyní vynesl, je definitivní.
Dvojí metr na podjatost
Zatímco Jiří Pácal mohl o svém dlouholetém příteli Kučerovi na Nejvyšším soudu rozhodovat, olomoucký vrchní soud je teď kvůli podjatosti jednoho soudce Iva Kouřila vyloučen z rozhodování o Kučerovi rovnou celý. Právě na tuto nelogičnost upozorňovala předsedkyně Iva Brožová ve stížnosti, s níž se vloni obracela na Ústavní soud.
Kouřil se totiž z rozhodování o Kučerovi, k němuž ho podle jeho vyjádření vážou dlouholeté pracovní vztahy, vymanil později, než by podle názoru „přesouvacích" soudců měl. "Rozhodnutí o delegaci vychází z údajného zpoždění v postupech doktora Iva Kouřila, ale ten je vyloučený a v kárném řízení rozhodovat nebude. Zpochybnění doktora Kouřila tedy nemůže nijak zpochybňovat celý Vrchní soud v Olomouci," řekla Brožová on-line deníku TÝDEN.CZ v době, kdy se proti delegaci případu ohrazovala u Ústavního soudu.
Otazníky kolem Prahy
Pavel Kučera se nyní se svou žalobou dostává na území svého dávného spojence. Místopředsedu Vrchního soudu v Praze je totiž Jaroslav Bureš, který spolu s Kučerou a prezidentem Václavem Klausem v zádech usiloval o post místopředsedy Nejvyššího soudu, Brožová jej tam nechtěla. Případ řešil Ústavní soud a dal za pravdu Brožové. Vrchní soud v Praze navíc nedávno vzbudil nebývalou kritiku Ústavního soudu za to, že kauzu „justiční mafie" z nesrozumitelných a účelových důvodů odebral soudci Vojtěchu Ceplovi mladšímu, kterému ji po rozhodnutí ústavních soudců musel vrátit.
Sám Bureš teď čelí kárné žalobě, kterou na něj podal ochránce lidských práv Otakar Motejl. Podle žaloby se provinil tím, že kryl nezákonné chování svého podřízeného soudce Vojtěcha Trojánka v jednací síni.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík