Zřícená stavba
Pád lávky v Praze vyšetřuje policie, příčiny zatím nejasné
03.12.2017 13:27 Aktualizováno 03.12. 17:03
Příčiny sobotního zřícení lávky pro pěší v Praze-Troji zatím nejsou známy, určí je soudní znalec. Neštěstí, při němž byli zraněni dva lidé těžce a dva lehce, vyšetřuje policie. Město Praha přiznává, že lávka mezi Trojou a Císařským ostrovem byla ve špatném stavu. Tvrdí ale, že stav nebyl havarijní a nic nenasvědčovalo tomu, že by lávka z roku 1984 měla spadnout. V dohledné době ji nahradí provizorní přemostění Vltavy. Zraněné lidi chce město odškodnit.
Znalec by měl podle primátorčina náměstka Petra Dolínka (ČSSD) zkoumat trosky na místě minimálně ještě v pondělí. Teprve potom je město nechá odstranit, ovšem tak, aby je bylo možné sestavit a případně dál zkoumat. Praha předpokládá, že odškodnění by zranění mohli dostat z pojistky metropole. V případě potíží s jejím plněním je město připraveno postavit se k odškodnění čelem, řekl Dolínek.
Nehodu nejhůře odnesli starší muž a žena, oba utrpěli mnohačetná zranění. Další dva muži vyvázli s pohmožděninami zad, respektive s poraněním nohy a zápěstí. Záchranáři odvezli všechny do nemocnic.
Praha nyní plánuje zřídit místo lávky jako její dočasnou náhradu pontonový most, nebo přemostění ocelové konstrukce, takzvaný rámusák. Vznik přívozu není jistý. Vltava je v těchto místech mělká.
Větší část 260 metrů dlouhé lávky se propadla do řeky. Zbytky poškozené konstrukce zůstaly na obou pilířích. Na problematický stav stavby z roku 1984 poukazovaly už posudky z minulých let, odborníci ji proto stále sledovali prostřednictvím elektronického monitoringu. Zprávy dostávali na počítač každé dvě minuty. Dvakrát ročně se navíc prováděly prohlídky všech částí. "Tam skutečně došlo k něčemu, co zatím nedokážeme pojmenovat," řekl Václav Hvízdal z firmy Pontex, která se zabývá mostními konstrukcemi.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) vyhlásila, že chce přezkoumat tři týdny starý posudek trojské lávky, který na riziko neupozornil. Požaduje navíc revizi všech lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě.
Lávka v Troji byla postavena z betonových segmentů, která byla navlečena na nosná lana. Některá vedlejší lana byla poškozena, Hvízdal ale zdůraznil, že podle výpočtu zatím nebezpečí nehrozilo. Stav hlavních lan se kvůli konstrukci stavby nezjišťoval, odborníci měli za to, že by lávku udržely.
Poslední signál odešel z elektronického monitoringu v sobotu v 13.16, pak se lávka zřítila. Na místo dorazili policisté, hasiči a záchranáři. V ledové Vltavě pátrali po možných dalších zraněných. Prohledali i za pomoci vrtulníku s termovizí oblast půl kilometru po proudu.
Na vedení metropole se záhy snesla kritika od opozice, že do mostů dostatečně neinvestuje. Dolínek ale argumentuje částkou zhruba 1,25 miliardy korun za poslední tři roky. Praha však rychle zváží uzavření radotínské lávky. Na Hlávkův most možná nebudou smět tramvaje, rozhodne se o tom v nejbližších měsících. Dlouhodobě nevyhovující je i stav Libeňského mostu.
V prosinci se zavřou kvůli opravě koridory pro pěší na železničním mostě. U Barrandovského mostu pak město v lednu vyhlásí vítěze soutěže na diagnostiku mostu a začne se připravovat projekt jeho opravy.
Zřícení mostů či lávek v Česku v posledních letech způsobovaly zejména povodně. Dva nedávné případy zřízení mostů, které si vyžádaly lidské životy, jsou spojeny se stavebními pracemi. Šlo o mosty ve Studénce a ve Vilémově.
Troja dnes:(( #lavka #troja pic.twitter.com/kxLVeBPTnW
- David Beška (@DavidBeska) 2. prosince 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.