"Díky smlouvě s pojišťovnou dostali loni tu nejmodernější a nejdražší léčbu všichni pacienti v našem zařízení, kteří ji potřebovali," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček. Současně však vyjádřil obavy do budoucna. "Nevím, jak to bude teď, když kraje poplatky zruší," řekl. Vorlíček si je jistý, že problémy s hrazením budou už ve druhé polovině letošního roku, a to nejen v ústavu, který vede, ale také v ostatních.
K TÉMATU: Mám leukemii, ale nebojím se. Věřím bioléčbě
Kraje hradí poplatky, část pacientů raději platila sama
VZP, se kterou má ústav smlouvu, však nesouhlasí. "Případné zrušení regulačních poplatků neovlivní výši našich úhrad, které budou stanoveny ve smlouvě s ústavem pro rok 2009," potvrdila Radka Beranová z jihomoravské pobočky pojišťovny. Pojištěnci u VZP, kteří se s rakovinou léčí jinde než v Masarykově ústavu, o svou léčbu prý také nepřijdou. Mluvčí VZP Jiří Rod provedl pro on-line deník TÝDEN.CZ průzkum také v ostatních krajích. Výsledek? "Smlouvy pro jednotlivá onkocentra budou v podstatě stejné jako loni a zajistí potřebnou léčbu všem našim klientům, kteří ji budou potřebovat," shrnul ohlasy Rod.
Obě odpovědi ovšem nezaručují, že ztráty, které způsobí zrušení poplatků, zajistí léčbu také v roce 2010. Odborníci totiž očekávají, že počty lidí s rakovinou, pro které bude vhodná biologická léčba, každoročně porostou. Jestli mají pravdu pojišťovny, nebo šéf Masarykova onkologického ústavu, se ukáže až časem.
Strašák jménem krize
Velké riziko pro pojišťovny a tím i pro onkologickou léčbu navíc představuje také ekonomická krize. "Už letos se určitě nepodaří naplnit zdravotně pojistné plány jednotlivých pojišťoven (obsahují mj. plány příjmů a výdajů pojišťoven, pozn. aut.)," uvedl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.Ekonomika se díky krizi zpomalí a přibude také nezaměstnaných.
ČTĚTE TAKÉ: Komplexní onkologická centra končí v šesti nemocnicích
Bioléčba v číslech |
Všeobecná zdravotní pojišťovna je největší pojišťovnou u nás, je u ní hlášeno 6,5 milionu klientů. Léčbou biologickými preparáty prošlo v roce 2008 zhruba 9615 pacientů. Pojišťovna zatím neví, na kolik ji léčba přišla, údaje se budou teprve zpracovávat. Suma se však bude pohybovat v řádech milionů korun. |
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která je druhou největší pojišťovnou u nás, také potvrzuje, že peníze na léčbu zatím ještě má. "Zrušení poplatků nebude mít letos na výši úhrady vliv," řekla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Co se bude v pojišťovně dít, až ji naplno zasáhne ekonomická krize, nikdo neví.
"Bavit se v tuto chvíli o tom, že budeme omezovat léčbu, je nesmyslné," řekl ředitel pojišťovny Jaromír Gajdáček a vzápětí smířlivěji dodal: "Ačkoli se krize negativně projevuje v příjmech pojišťoven, naší snahou je zajistit klientům veškerou potřebnou léčbu."
Ilustrační foto: profimedia.cz, Tomáš Nosil