Kdyby záleželo na menších dopravcích, české dálnice by teď už byly zablokované. Sobotní krizové jednání autodopravců ukázalo, že především malým firmám už došla trpělivost a tlačí vedení největšího sdružení ČESMAD k radikálním akcím. Na velmi emotivním jednání nakonec dopravci odouhlasili čtyři body, o kterých budou vyjednávat s českou vládou.
Premiéra Topolánka čeká v úterý náročná schůzka. Šéf ČESMADu Marin Špryňar na společném setkání přednese čtyři požadavky dopravců. "Trváme na zrušení plánovaného víkendového omezení jízd kamionů, chceme levnější mýtné, přesný termín zavedení eura a profesionální naftu," vypočítal Špryňar body, které v úterý probere s premiérem.
Co žádají dopravci |
1. Víkendové jízdy - kromě zvažovaného zavedení celoročního pátečního zákazu jízd chtějí dopravci zrušit i současné omezení, které platí pouze v době prázdnin
2. Zlevnění mýtného pro dopravce podle objemu ujetých kilometrů.
3. Stanovení jasného termínu přijetí eura.
4. Profesionální nafta - systém, ve kterém by stát podnikatelům vracel část spotřební daně, kterou platí nad minimum stanovené v EU. Rozdíl je v současnosti asi dvě koruny na litr. |
Otázkou zůstává, jestli bude o čem jednat. Je dost nepravděpodobné, že by Topolánkova vláda najednou odvolala například návrh na celoroční zákaz jízd kamionů o víkendu. To potvrzuje i mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. "Stojíme si za tím, že v pátek je třeba kvůli bezpečnosti omezit kamionovou dopravu," naznačil Hanzelka malé šance dopravců.
Úterní schůzka s premiérem by mohla přiblížit stávku dopravních firem. "Pokud jednání zkrachují, okamžitě svoláme krizový výbor a dohodneme se na případných protestech," nastínil plány šéf ČESMADU, který sdružuje přes dva tisíce dopravců.
"Byli by sami proti sobě a ničeho by nedosáhli," varuje však dopravce mluvčí Hanzelka.
Jak zjistil on-line deník TÝDEN.CZ, jednotlivým dopravcům schůzka s premiérem nestačí. Od sobotního zasedání si slibovali radikálnější závěry. "Než se oni na něčem dohodnou, tak my zkrachujeme. Do stávky už se mělo jít. Mysleli jsme, že se dnes odhlasuje kdy a jakou formou stávka proběhne," zlobil se po skončení zasedání Ondřej Furyk, který provozuje malou dopravní firmu.
DÁLE ČTĚTE: Dopravci poprvé hrozí: Zablokujeme české dálnice
Další dopravci jsou ještě radikálnější. "To musí být velká akce - minimálně čtrnáct dní, zablokované hlavní tahy, aby v obchodech docházelo jídlo. Když to proběhne formou jednodenního symbolického protestu, tak to k ničemu nebude," myslí si majitelé firmy V.H. Trans cz.
Foto: Jan Schejbal, Petra Mášová