Schůze starostů
Města, která mají potíže s Romy, chtějí větší kompetence
14.02.2011 18:40
Starostové měst a obcí, které mají potíže s Romy, požadují po vládě větší kompetence. Například žádají vládu o možnost odejmout jakékoliv dávky ze sociálního systému v případě jejich zřejmého zneužívání. Vyplývá to z prohlášení, které v Novém Bydžově na Královéhradecku podepsalo na pět desítek starostů z celé České republiky.
"Shodli jsme se, že se jedná o celospolečenský problém, který je nutné urgentně řešit. Doufáme, že celý problém nespadne pod stůl," řekl novinářům starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS), který jednání inicioval.
Starostové v prohlášení například podpořili poslankyni Ivanu Řápkovou (ODS) v prosazování legislativních změn, a to například v oblasti zvýšení vymahatelnosti dluhů, zavedení sankce zákazu pobytu či zavedení registru přestupků. "Návrhy jsou připravené, nyní procházejí kontrolou právníků. Na jednání sněmovny by se měly dostat v dubnu a věřím, že do konce prázdnin by mohly být přijaty," řekla Řápková.
Představitelé obcí také žádají vládu, aby se vážně zabývala kompetencemi měst a obcí v péči o občany cizích obcí. "Města a obce, která mají na svém území mnoho občanů sociálně nepřizpůsobivých bez trvalého pobytu, nemají od státu žádnou kompenzaci v podobě rozpočtového určení daní," stojí v prohlášení. Pro města jsou pak tito lidé finanční zátěží a ztráty měst činí miliony korun.
Povinné evidence?
Louda řekl, že v Novém Bydžově žije zhruba stovka lidí, kteří ale ve městě nemají trvalé bydliště. Řešením by mohlo být například povinnost se dojít evidovat na úřad.
"Ale je to problém složitý a není na něj jednoznačná odpověď," řekl Louda.
Starostové také žádají vládu o optimalizaci Policie ČR, aby neklesala bezpečnost. Starostové požadují, aby se snížila administrativní zátěž policistů a aby polovinu pracovního času policisté trávili v terénu.
Vláda by podle prohlášení starostů měla také v úvahách o sociální reformě vzít v potaz potřeby měst a obcí a potřeby sociální práce ve městech a obcích. Změny by měla vláda zajistit také v loterijním zákoně. Změny mají umožnit regulaci sociálně patologických jevů spojených s gamblerstvím a zajistí transfery financí z výherních terminálů do rozpočtu měst a obcí.
V sedmitisícovém Novém Bydžově, kde se setkání uskutečnilo, se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Louda následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům. Město například povolalo bezpečnostní agenturu a zvýšilo počet strážníků ze čtyř na šest.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.