Miliardová pračka peněz: vyšetřování se zadrhlo
29.12.2009 11:45 Původní zpráva
Na podzim loňského roku ohlásila protikorupční policie kapitální úlovek. V pražské směnárně Aktive Change se podle ní za pět let zlegalizovalo přes pět miliard korun pocházejících z trestné činnosti. Po roce a čtvrt však místo obžaloby pachatelů policie vzkazuje: žádný posun nemáme, pouze jsme změnili vyšetřovatele.
Policie v největším případu praní špinavých peněz ztratila týdny, možná měsíce kvůli špatnému rozdělení práce. "Došlo jen k přesunu spisu na odbor daní a praní peněz, kde se jím zabývá jiný vyšetřovatel," popsal novinku v kauze mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. "Zaměření tohoto odboru totiž více odpovídá trestné činnosti, ke které v této věci mělo dojít," upřesnil Skřepek.
PSALI JSME: Komando obklíčilo směnárnu. Vyprala prý 5,3 miliardy
Jak směnárny vyperou peníze? Jednoduše
Za praní peněz v Aktiv Change padlo první obvinění
Nový vyšetřovatel tak místo zajišťování dalších důkazů pročítal spis. "Zatím nelze odhadnout, kdy dojde k nějakému dalšímu vývoji," dodal Skřepek. Impozantní zákrok z pražské Národní třídy, kde sídlí směnárna společnosti Aktiv Change, tak vystřídaly rozpaky nad pokračováním případu.
Krátce po zátahu přitom vyšetřovatelé obvinili z legalizace výnosů z trestné činnosti jednatele společnosti Omara Moghetha, Egypťana s českým občanstvím. Následně se jim přihlásil druhý jednatel - Brit Jason Lee Dupuy. I on si vyslechl stejné obvinění. Oběma hrozí až osmiletý trest. Slibně započatý případ však detektivové z protikorupční policie zatím před soud nedotáhli.
Nad postupem svých bývalých kolegů se už před rokem pozastavil Vladimír Zimmel, exšéf finanční policie, která se na zabavování výnosů z trestné činnosti specializovala. "Jak je možné, že máme pachatele sekundárního trestného činu, tedy legalizace výnosu z trestné činnosti, a přitom policie jen velmi neurčitě mluvila o trestných činech, ze kterých byly tyto špinavé miliardy vygenerovány," ptal se již před rokem Zimmel.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.