Ministr Dusík: Kodaň je promarněná příležitost
20.12.2009 07:00 Rozhovor
Konference OSN o klimatu v Kodani se vyhnula hrozbě naprostého neúspěchu tím, že "vzala na vědomí" novou dohodu o boji proti globálnímu oteplování. Podle českého ministra životního prostředí Jana Dusíka však je kodaňská tečka promarněnou šancí.
Jak hodnotíte výsledek kodaňské konference?
Když se člověk podívá na to, jak se jednání vyvíjela a jak vyhrocené byly některé části projednávání, tak si myslím, že je dobře, že byl přijat alespoň tento text. Je to základ pro další práci. Ale určitě to není něco, s čím by byla spokojená Evropská unie a tedy i Česká republika. Chtěli jsme dosáhnout více, chtěli jsme, aby dohodu odsouhlasily všechny země, což se nakonec nepodařilo. Alespoň je ale nějaký základ, jak dál pokračovat.
Co konkrétně znamená skutečnost, že země vzali dohodu o boji proti globálnímu oteplování na vědomí? Změní se něco v praxi?
Důležité je, že rozvojovým zemím budou poskytnuty peníze na období 2010 až 2012, aby se jednak už nyní mohly vyrovnávat s dopady změny klimatu a jednak připravovat strategické dokumenty, jak dopadům čelit a jak snižovat emise. Z hlediska závazků ohledně redukce emisí tak významná není. Závazky teprve budou doplněny jednotlivými signatáři dohody do ledna příštího roku.
ČTĚTE TAKÉ: Kodaňskou dohodu schválili nepřímo, řada zemí proti
Summit v Kodani: Obama dosáhl dohody o klimatu
Lze dohodu označit za historickou? Odvrátí třeba často zmiňované nevratné procesy?
Myslím si, že ano, a to v tom smyslu, že země, které zodpovídají za naprostou většinu emisí skleníkových plynů na světě, se dohodly na tom, že se chtějí dohodnout, byť se to nepodařilo udělat právně závaznou formou. Navíc se tedy dohodli, že už od příštího roku budou dávat nejpotřebnějším zemím prostředky na to, aby bylo možné reagovat na změny klimatu, které probíhají. Půjde zhruba o deset miliard ročně, přispívat budou zejména Evropská unie, Spojené státy a Japonsko. Není to sice to, co problém vyřeší - skutečně mohou problém vyřešit pouze kroky ke snižování emisí - ale je to něco, co dává možnost zemím už nyní začít pracovat na posilování odolnosti vůči změnám klimatu.
Žádné povinnosti z dohody tedy zatím neplynou?
V této chvíli ne, jsou tam jen nějaké rámcové závazky a budou tam doplněny redukční cíle, které si nastaví signatáři dohody. Důležité bude, aby se příští rok podařila uzavřít právně závazná dohoda, ve které budou cíle doplněny, které by zajistily to, co říkají vědci, tedy přibližovat se k cíli oteplení maximálně dva stupně celsia. O tom se ale ještě bude jednat příští rok.
Přijel jste z Kodaně spokojený, nebo zklamaný?
Jsem spíš zklamaný. Myslím, že ta možnost, která tam byla, byla větší než to, co se nakonec dohodnout podařilo. Je to promarněná příležitost, takovéto setkání vrcholných státníků světa bylo možné využít lépe. Na druhou stranu v některých fázích jednání to vypadalo, že nebude vůbec nic, tedy je dobře, že se alespoň ty klíčové země jako Čína, Brazílie a Jižní Afrika dokázaly dohodnout na základních parametrech.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.