Mise Mali začíná: <span>co přivezou poslanci?</span> Maximálně sliby

Domácí
21. 3. 2010 10:00
Jan Vidím povede českou misi do exotické Mali.
Jan Vidím povede českou misi do exotické Mali.

Jan Vidím povede českou misi do exotické Mali.Mise za nejméně 1,1 milionu korun do africké republiky Mali začíná. Už toto pondělí se na pětidenní cestu vydá šest poslanců. Konkrétně členové sněmovního výboru pro obranu, kteří do této exotické, ale chudé země jedou řešit prodej letounů L-159. Sami účastníci věří v kladný výsledek cesty, vojenský analytik a politolog se ale shodují: přinese maximálně nezávazné sliby.

O tom, že šest členů sněmovního výboru pro obranu letí do Mali, informoval on-line deník TÝDEN.CZ jako první už 12. března. O dva dny dříve totiž cestu posvětil organizační výbor sněmovny s tím, že potrvá celkem čtyři dny. Minulou středu ale o den misi prodloužil. "Je to kvůli pojištění. Vracíme se totiž těsně po půlnoci," reagoval na dotaz šéf výboru pro obranu a také nadcházející cesty Jan Vidím (ODS).

ČTĚTE TAKÉ: CK sněmovna: po Peru si poslanci zaletí ještě do Mali
                      
Poslanci-letci přišli státní kasu na 1,5 milionu
                       

Do Mali kromě něj míří ještě Michael Hrbata (ODS), Zdeněk Boháč (ODS), Antonín Seďa (ČSSD), Václav Klučka (ČSSD) a Miroslav Svoboda (ČSSD). Cestovat budou speciálem, ve Španělsku prý totiž budou vysazovat vojáky. Proč? To nechal Vidím bez podrobností.

Reliéf v blízkosti Sanga.A co tedy budou poslanci dělat v samotném Mali? Podle Hrbaty se delegace pokusí napomoci tomu, aby Česká republika prodala letadla L-159 zmíněné africké zemi ještě do konce volebního období. Z ministerstva obrany tam už kvůli tomu byli dvakrát. Což bez jakýchkoli podrobností kvůli citlivosti problematiky a konkurenčnímu prostředí potvrdila i mluvčí rezortu Lucie Kubovičová: "Konkrétně se jednalo či jedná s třemi desítkami zemí z Evropy, jihovýchodní Asie, Latinské Ameriky i severní Afriky (mimo jiné i s Mali)."

Jsou proto vzhledem k výčtu jednání s nejrůznějšími zeměmi plány poslanců v Mali reálné? Do květnových voleb zbývají dva měsíce. "Za takovou dobu by nestihli ta letadla ani odkonzervovat," prohlásil vojenský analytik Lukáš Visingr s tím, že on sám navíc ani nepředpokládá, že by se delegace vrátila s podepsanou smlouvou. "Takovéhle smlouvy nemůžou uzavírat poslanci, to je naprosto absurdní," řekl a upřesnil: "Tohle je záležitostí exekutivy, tedy vlády."

ČTĚTE TAKÉ: Áčka ve sněmovně: Vlčkovo trápení s tresty
                        Proč Řebíček nechodí do sněmovny? Bolí ho záda

Samotný prodej L-159 Mali by navíc podle vojenského experta v praxi probíhal asi následovně. Ministerstvo průmyslu a obchodu by nejdřív muselo udělit licenci, poté by se k němu museli vyjádřit Američané jakožto výrobci zhruba 47 procent součástek stroje. Což by se rozhodně za dva měsíce nestihlo.

Velbloud a jeho trenér v Mali.Výsledkem poslanecké cesty proto podle Visingra může být pouze předběžný slib, že si Mali stroje koupí. "Ten ale nic neznamená. Malijský ministr se druhý den špatně vyspí a ráno všechno zruší. Takových slibů už tady bylo," uvedl vojenský analytik, který ale jinak angažování kohokoli v prodeji nechtěných letadel vítá. "Zakonzervování nás stojí v řádech miliony," upřesnil k tomu. Vzhledem k tomu, co řekl k poslanecké cestě, se ale zřejmě ani po misi do Mali L-159 nezbavíme.

Také politolog Zdeněk Zbořil nemá se zapojením poslanců do prodeje L-159 problém. Vadí mu ale počet členů delegace. "Nic proti panu Vidímovi, ten už se touto problematikou zabývá od devadesátého roku a alespoň někdy to letadlo viděl, ale co tam budou dělat ti ostatní?" podivil se nad výčtem členů africké cesty politolog. Do Mali mohl letět klidně jen Vidím a sněmovna by tak ušetřila státní peníze.

Dogon Obec Irelli.Jenže to se nekoná. Politolog Zbořil má proto pro misi jediné vysvětlení: "Jediné, co těmito nákladnými cestami na poslední chvíli chtějí poslanci říct, je, že mají neprošustrované peníze a vědí, že po volbách už by tam  nemuseli být, tak holt je chtějí ještě prolétat. Myšlenka šetřit v době krize je zjevně vůbec netrápí."

Náklady na cestu do Mali jsou odhadovány na 1,1 milionu korun. To ale zdaleka nemusí být částka konečná. V případě nedávné cesty poslanců do Peru se nakonec vyšplhaly na dvojnásobek.

Foto Jan Schejbal, Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ