Mrština, udavač z hotelu Beránek, donášel na cizince
26.02.2009 16:00 Původní zpráva
Miloslav Mrština z Náchoda má za sebou bouřlivé období: skončilo tím, že už není sociálním demokratem. Po tlacích z vedení strany sám vrátil členskou průkazku. Vaz mu mimo jiné zlomil i svazek StB, v němž figuruje jako agent.
Šedesátiletý podnikatel Mrština, léta vlivný regionální politik, sahá v restauraci svého hotelu Vyhlídka nad Náchodem do složky s papíry. A vytahuje z ní negativní lustrační osvědčení z roku 1999. "To je přece platný dokument. Nechal jsem si ho vystavit, i když jsem nikdy nepracoval na místě, kde bych ho potřeboval," říká.
ČTĚTE TAKÉ: Mrština, který provozoval nevěstinec, končí v ČSSD
Sociální demokrat Mrština zval ženy z Východu
Spis založený StB, který si on-line deník TÝDEN.CZ vyžádal z Archivu bezpečnostních složek, však líčí Mrštinu jako člověka, který by takový dokument v ruce rozhodně mít neměl. Lustrační osvědčení dostal omylem, kvůli záměně hlásky v křestním jméně - estébáci se spletli a zapsali si Miloslava jako Miroslava. Mrština teď zažádal o nové lustrační osvědčení, bude-li pozitivní, hodlá se soudit.
Rozhovor s Miloslavem Mrštinou čtěte ZDE
Úryvky ze spisu, který si StB na svého agenta Mrštinu založila, přinesl časopis Reflex. Ze svazku, který má k dipozici i TÝDEN.CZ, vyplývá, že byl Mrština ochotným udavačem.
DALŠÍ FOTOGRAFIE SPISU NAJDETE ZDE
Cítil styk jako povinnost
Agentem se podle archivu stal Miloslav Mrština dva týdny před svými pětadvacátými narozeninami. Už nějakou dobu byl důvěrníkem Státní bezpečnosti, definitivně se jí upsal 4. listopadu 1974. "Kandidát projevil ochotu nadále nám v naší práci pomáhat a vyjádřil se, že od prvního styku s námi toto cítí jako svoji povinnost," zapsal si řídící důstojník Jaroslav Veis. A přiložil i vlastnoručně psaný záznam, v němž se toho dne Mrština zavázal, že se stane agentem s krycím jménem Jiří.
Dnes Mrština tvrdí, že jde o podvrh. "Mám úplně jiné písmo, to není můj podpis," říká a tvrdí, že už spolupracuje s písmoznalcem a hodlá se očistit u soudu. Mrština podle záznamů slíbil estébákům, že jim bude zjišťovat informace o cizincích, kteří se v Náchodě ubytovávají a chodí do vinárny. Pracoval jako číšník v restauraci U Slovana - opravdu důležitý začal být pro StB o dva roky později, když začal šéfovat hotelu Beránek. Už předtím ale svému řídícímu důstojníkovi ochotně povykládal o lidech, které zná v Rakousku, kde dřív pracoval ve vídeňském hotelu Vídeňská radnice. "Dále pak hovořil k osobě emigranta Hronovského Jaroslava a doplnil... že pracoval pro Svobodnou Evropu a že dělal agenta, že má ve středu Vídně pěkně zařízený byt a nyní zařizuje další společně s emigrantem Duranem," zapsal si řídící důstojník Veis. A tak jej estébáci pochválili: "Sdělili jsme mu, že je jen málo lidí, kteří takto dokážou pochopit nutnost obrany našeho státu před zahraničními nepřáteli."
ČTĚTE TAKÉ: V domě hradecké ČSSD byla peep show, tvrdí Dryml
Akce Polák, štěnice a volhy
Největší pochvalu si Mrština za osm let agentství - spolupráce byla ukončena v roce 1982 - vysloužil za akci, namířené nejspíš proti budoucímu papeži Karolu Wojtylovi. Vedoucí hotelu Beránek šel estébákům výrazně na ruku. "Na přelomu roku 1978 a 1979... působil jako jeden z hlavních operativních prostředků v rozpracované akci S-StB Hradec Králové 'Polák', která byla nakonec úspěšně realizována. Zde se potvrdila seriosnost spolupracovníka... a navíc umožnil operativním pracovníkům pohyb po hotelu."
Do detailů záhadné akce Polák dává nahlédnout sám Miloslav Mrština. Vzpomíná, jak za ním do hotelu Beránek přišla StB a požádala jej o přístup do pokojů, kde si patrně namontovala nahrávací techniku. "Někdo mi pak tvrdil, že tam v hotelu byl nastávající papež Wojtyla. To jsem tehdy nevěděl. Ale když tehdy přišla Státní bezpečnost a řekla, že si zabavuje pět pokojů, tak co jsem s tím mohl dělat?" říká Mrština v rozhovoru pro TÝDEN.CZ. Estébáci tehdy podle něj přijeli v zelených volhách s nápisy Lesy ČSSR.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD ví o Mrštinově nevěstinci již devět let
Pašované digitálky
Kromě toho donášel agent Jiří pilně i na jiné hosty hotelu, v hantýrce tajné policie jsou ve svazku zapsáni jako VC (valutoví cizinci). "Předal několik poznatků k VC Fuchsovi, který byl rozpracován O-StB Trutnov a nakonec i zrealizován." V hodnocení Mrštiny za rok 1979 pak lze nalézt detaily k tomuto valutovému cizinci, udal ho, že do Náchoda přiváží hodinky:
"Předal poznatky k pašování digitálních hodinek Fuchsem. Úkoly dané ročním plánem v podstatě splnil." Také "dle plánu" donášel na člověka jménem Švorc, bývalého emigranta, který dojížděl do ČSSR. Zda šlo o muže, kterého pak v akci "Navrátilec" pomohl estébákům stíhat, se z dokumentů vyčíst nedá.
ČTĚTE TAKÉ: Ministři ČSSD dali miliony na přestavbu nevěstince
Scházeli se v autě
Řídící důstojník Jaroslav Veis detailně popsal i způsob, jak se s agentem Jiřím tajná policie scházela: většinou v "terénu" nebo v autě. "Pro případ mimořádných okolností bylo kandidátem dohodnuto, že použije napojení zvláštního telefonu 2775, kde v nepřítomnosti orgána uvede: Vyřiďte Jardovi, že se má stavit u Jiřího." Estébáci si zapsali, že toto spojení se osvědčilo - s agentem Jiřím se po telefonátu sešli na obvyklém místě a v obvyklém čase.
Miloslav Mršina přiznává, že estébáka Veise znal. "To byl člověk, který chodil po restauracích. Takže jsem s ním samozřejmě mluvil, jako každý jiný," říká dnes Mrština. A komentuje i to, že po cestách do zahraničí hlásil detaily o lidech, s nimiž se tam setkal: "Že jsem hlásil, s kým jsem se viděl v zahraničí? To přece musel každý, kdo se odněkud vrátil. Každého se ptali, co tam dělal a koho navštěvoval, to se muselo říkat."
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.