Jméno katarského prince Sáního je v Česku v poslední době často skloňováno v souvislosti s kauzou "zákulisní justiční mafie". U Krajského soudu v Praze leží princův návrh, že chce do sporu špiček české justice vstoupit a bránit svou i jejich čest. Jenže podle zjištění on-line deníku TÝDEN.CZ o tom princ Sání neví.
Zatím to vypadalo, že katarský princ chce přijít trochu absurdně na pomoc lidem, kteří o to vůbec nestojí. Připojil se ve svém návrhu k soudu na stranu žalobců vedených nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, ti však jeho angažmá rázně odmítli. Bizarnost vstupu katarského prince do soudního řízení se nyní ještě vystupňovala: nejen že jej v kauze nikdo nechce, nechce do ní vstupovat dokonce ani princ Sání.
ČTĚTE TAKÉ: Katarský princ prodlužuje kauzu justiční mafie
On-line deník TÝDEN.CZ se spojil s katarským princem prostřednictvím jeho pobočníka a tajemníka Dii Eddina Felfela, který má v Česku na starosti Sáního zájmy. A dostal překvapivou odpověď: Sání se sporem špiček české justice nemá a ani nechce mít nic společného.
ČTĚTE TAKÉ: Spor o justiční mafii: katarskému princi náleží mlčet
"Mluvil jsem s ním a mohu vyřídit, že princ nemá zájem do tohoto civilního řízení, které se ho v podstatě netýká, vůbec vstupovat. Problém, že je jeho kauza zmiňována v odůvodnění rozsudku, můžeme chápat jako etický, v žádném případě ale nemůžeme zakazovat soudci, aby takový názor měl a aby ho vyjádřil," uvedl Felfel.
Soudce Vojtěch Cepl v odůvodnění rozsudku o "justiční mafii" srovnal nemístné zasahování špiček justice do kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka se zákulisní manipulací v případu katarského prince, který unikl trestu za zneužívání nezletilých dívek. Cílem návrhu, který princovým jménem k soudu dorazil, je, aby tyto pasáže z odůvodnění prvoinstančního rozhodnutí zmizely.
Kde se tedy princův návrh, že chce vstoupit do neskončeného sporu o mafii jako vedlejší účastník, vlastně vzal? Podala jej pražská advokátka Anna Větrovská, která k němu přiložila svou plnou moc z roku 2004. Tehdy skutečně prince v jeho trestní věci chvíli zastupovala, zanedlouho ji však Sáního rodina vyměnila za advokáta Josefa Lžičaře. A ten je právním zástupcem katarského prince dosud.
"Byly to cikánky"
"V žádném případě jsem jako obhájce neobdržel od našeho klienta pokyn, abychom vstoupili do sporu jako vedlejší účastníci. A nevím o tom, že by ve věci katarského prince byl na území České republiky jiný právní zástupce, ani s námi nikdo tuto věc nekonzultoval," řekl advokát Lžičař. Sám by svému klientovi nedoporučil angažmá ve sporu Vesecké a spol. s Marií Benešovou, která špičky justice označila za mafii. "Předmětem sporu jsou výroky Marie Benešové, spor se netýkal katarského prince a jeho záležitost nemá s podanou žalobou přímou souvislost," dodal Lžičař.
Kauza katarského prince |
16. září 2004 - Policie zatkla Hámida bin Abdal Sáního, který ve svém bytě zneužíval 16 nezletilých dívek. Soud ho vzal do vazby.
4. dubna 2005 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o vydání Sáního do Kataru, který se zavázal, že bude ve stíhání pokračovat.
20. dubna 2005 - Obvodní soud pro Prahu 2 zpochybnil na základě stížnosti státní zástupkyně Marie Benešové oprávnění ministra rozhodovat o předání případu do Kataru bez předchozího návrhu soudu.
30. května 2005 - Soud Sáního odsoudil ke dvěma a půl roku vězení.
22. srpna 2005 - Nejvyšší soud vyhověl stížnosti ministra Němce a umožnil předání případu do Kataru. Sání týž den opustil pankráckou věznici a druhý den odletěl do Kataru.
28. srpna 2005 - Sání byl po 48 hodinách strávených v katarském vězení propuštěn na kauci.
6. prosince 2005 - Státní zastupitelství v Praze definitivně rozhodlo, že ministr Němec při rozhodnutí předat případ do Kataru nespáchal trestný čin.
10. dubna 2008 - Katarský generální prokurátor rozhodl o ukončení řízení. |
Advokátka Anna Větrovská minulý týden sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ, že návrh na vstup katarského prince do "mafiánského" sporu byl sice její iniciativou, ale že s ní Sání souhlasil. Na otázku, zda s katarským princem osobně hovořila, odpovídala vyhýbavě: "Ví o tom, i když jsem mu rozsudek a odůvodnění nepřekládala," říkala Větrovská. Ani dnes na otázku, zda má výslovný souhlas Sáního k zastupování, přímo neodpověděla. "To teď nebudu rozebírat, jsem na dovolené," řekla v telefonickém hovoru.
Potvrdila také, že je připravena na vstupu prince do sporu špiček justice trvat. Soudce Cepl jej do sporu nepřipustil, a nedalo mu ani moc práce o tom rozhodnout: Nechtějí ho tam ani ti, na jejichž stranu se princ údajně přiklání. "Předpokládám, že se po svém návratu proti tomuto rozhodnutí odvolám," trvá na svém Větrovská. Samozvaná advokátka je svému "klientovi" nejspíš zcela oddána. Když přijde řeč na jeho trestní odpovědnost, rozhořčí se: "O katarském princi se psalo jako o Arabovi, ale že ty holky byly cikánky, to nikdo nenapsal," řekla právní zástupkyně o zneužitých dívkách.
Podle informací serveru TÝDEN.CZ už katarská strana pracuje na tom, aby Větrovskou zbavila "zapomenuté" plné moci z roku 2004. O tom, že Větrovská své angažmá skutečně s Katarem nekonzultovala a jedná na svou pěst, svědčí i nepřesnost v jejím návrhu. Jako svědka chce pozvat k pražskému soudu Masouda Al-Ameriho, "náměstka nejvyššího státního zástupce státu Katar". Jenže Al-Ameri tuto funkci dávno nemá, v Kataru povýšil na soudce Nejvyššího soudu.
Pokud se potvrdí, že Anna Větrovská zastupuje klienta, který o tom neví, nejspíš bude její podivné chování řešit Advokátní komora.
Foto: ČTK, Petra Mášová