Kauza Čapí hnízdo
Nepříjemné překvapení, soudí šéf policie o Babišově útoku
14.08.2017 13:51
Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se ohradil proti tvrzením, že práce na kauze Čapího hnízda je politickou objednávkou. V pondělním stanovisku zveřejněném také odmítl spekulace, že žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání byla načasována tak, aby ovlivnila podzimní volby do sněmovny.
"Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. (...) Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země," napsal Trojánek.
Krajský policejní ředitel uvedl, že k vydání stanoviska ho přiměla "zejména snaha některých osob prostřednictvím médií zdiskreditovat a znevěrohodnit osobu vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo". Za vyšetřovatele Pavla Nevtípila z odboru hospodářské kriminality, kterého ve vyjádření nejmenoval, se postavil. "Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru," zdůraznil.
Nevtípila kritizoval předseda hnutí ANO Babiš v oficiálním prohlášení k policejní žádosti o své vydání ke stíhání. "Dostal to na starost ten 'správný' policajt, pan Nevtípil, který figuroval v kauze ukradené firmy Neograph kmotry podnikateli Sittovi," napsal s tím, že ho policejní vyšetřování nepřekvapilo a že ho považuje za politický boj. Faltýnek uvedl, že své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo považuje za šikanu ze strany policie.
Trojánek připomněl, že kauzu dozoruje městské státní zastupitelství a že nedávno skončila dohledová prověrka, kterou provedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Dozorový státní zástupce byl srozuměn i s posunem v prověřování a informován o předání žádosti o udělení souhlasu s trestním stíháním poslanců Poslanecké sněmovně," podotkl.
Proti tvrzením, že detektivové neinformovali o zaslání žádosti Poslanecké sněmovně státního zástupce, se pražská policie bránila už v pátek. Policejní mluvčí Andrea Zoulová to popřela. Z jejího vyjádření vyplynulo i to, že v kauze Čapího hnízda policie zvažuje obvinění nejen dvojice poslanců, ale i dalších lidí. Média v této souvislosti zmiňují mimo jiné Babišovu novomanželku Moniku či jejího bratra.
Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na 50milionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v Poslanecké sněmovně řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. K aktuální žádosti o vydání uvedl, že ji považuje za součást politického boje, která ho má poškodit před říjnovými volbami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.