Nové zjištění: česká justice je <span>prolezlá komunisty</span>

Domácí
30. 9. 2008 19:20
Antikomunista Mejstřík opět vyrazil do boje. Tentokrát proti soudcům.
Antikomunista Mejstřík opět vyrazil do boje. Tentokrát proti soudcům.

Čeští soudci se svou minulostí raději nechlubí (Ilustrační foto).Ani devatenáct let nestačilo české justici k tomu, aby se očistila od lidí, kteří během normalizace rozhodovali na objednávku komunistického režimu. Naopak. Řada z nich to dotáhla až do nejvyšších justičních pater. Poukazuje na ně ve svém novém materiálu nezávislý senátor Martin Mejstřík.

Dnes pětapadesátiletý předseda Vrchního soudu v Praze Vladimír Stibořík je podepsaný pod velmi sporným, politicky motivovaným rozsudkem. Jménem republiky poslal v březnu 1987 za mříže dohromady na šestadvacet měsíců dva členy takzvané Jazzové sekce. Další tři dostali za "neoprávněné provozování ve větším rozsahu výdělečné podnikání" podmínku.

Za trest povýšení

"Byl na řadě v abecedě, proto mě soudil,“ vzpomíná Karel Srp na Stiboříka. Od obvodního soudu pro Prahu 4 tehdy odešel s verdiktem: šestnáct měsíců nepodmíněně. "Pro mě to bylo vítězství, prokurátor Monsport mi navrhoval osm let. Stiboříkovi jsem vlastně vděčný. On za tak mírné tresty dokonce nějak pykal,“ dodává.

Jenže Stiboříkovo "potrestání“ spočívalo v povýšení. Už o rok později byl jmenován Českou národní radou soudcem Nejvyššího soudu České socialistické republiky (soud se po roce 1990 přejmenoval na Vrchní soud v Praze, pozn. red.). Tam sedí dodnes a dokonce v nejvyšším křesle předsedy. Vyjádření Vladimíra Stiboříka se on-line deníku TÝDEN.CZ nepodařilo získat, protože je na dovolené v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ: Soudci touží po odchodu do zálohy

Antikomunista Mejstřík opět vyrazil do boje. Tentokrát proti soudcům.Jeho příběh je jedním z mnoha. Přestože sehrál klíčovou roli v politicky motivovaném procesu v osmdesátých letech, nezabránilo mu to v postupu justiční hierarchií. "Jedná se o naprosto nedůvěryhodného soudce,“ apeluje Mejstřík.

Minulost: přísně tajné informace

Mejstřík za dva týdny obhajuje senátorské křeslo ve volbách. I proto je jedním z bodů předvolební kampaně materiál, jenž poodhaluje komunistickou minulost mnoha českých soudců. Dokumenty chce představit ve středu. "Domnívám se, že profesní minulost soudců má právo znát každý, ne jenom senátor,“ tvrdí. Podle něj by mělo členství v KSČ, která je zákonem prohlášena za zločinnou organizaci, soudce automaticky diskvalifikovat. "Soudci s komunistickou minulostí neslouží dobře české justici.“

Z materiálů, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, vyplývá, že justice o komunistické minulosti svých soudců raději mlčí. Mejstřík obeslal všech 99 českých soudů se čtyřmi otázkami. Na první z nich "Kdo ze soudců a soudkyň vašeho soudu byl před rokem 1989 v KSČ, eventuálně v jaké funkci?“ odpověděla sotva třetina soudů. Přitom třeba pod Stiboříkem obléká talár vrchního soudce minimálně dalších 31 lidí s komunistickou minulostí, což je třetina jeho podřízených. Sám Vladimír Stibořík měl být členem KSČ v letech 1984 až 1989.

"Na vyrovnání se čtyřicetiletou totalitní minulostí bude česká justice potřebovat dalších čtyřicet let,“ věští šéf soudcovského stavu Jaromír Jirsa.

Foto: Profimedia, Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ