<span>Obama mění plány.</span> Radar nahradí nový deštník

Domácí
17. 9. 2009 16:10
Obama projekt neruší úplně, projde pouze velikými změnami.
Obama projekt neruší úplně, projde pouze velikými změnami.

Obama projekt neruší úplně, projde pouze velikými změnami.Americký prezident Barack Obama představil nový systém protiraketové obrany v Evropě. Vyroste místo radaru, který se plánoval na území České republiky a Polska. Nový deštník bude mobilní, mohutnější a na poněkud jiném principu.

"Prezident Bush měl pravdu, že íránský program balistických střel představoval značnou hrozbu, z toho důvodu i já chci zabezpečit silnou protiraketovou obranu, která bude přizpůsobena na hlavice 21 století," tak začal svůj projev o nové raketové obraně americký prezident Barack Obama.

Spojené státy předpokládají, že by do něj bylo zapojeno více evropských zemí, že by protiraketová obrana byla úžeji propojená a že by byla především mobilní. A není vyloučeno, že by Česko i Polsko byly do nové architektury v budoucnosti zapojeny.

"Americká strana potvrdila, že má nadále zájem rozvíjet strategické partnerství s Českou republikou v politické i vojenské oblasti," zdůraznil i ministr zahraničí Jan Kohout.

ČTĚTE TAKÉ: Obama mi volal po půlnoci. Radar nebude, řekl Fischer

Ministr Kohout naznačil, jak bude vypadat nový systém obrany.Nová architektura vychází z revize systému, která běžela v posledních měsících. Protiraketový systém, jak byl navrhnut během funkčního období George W. Bushe, už nevyhovuje ani politicky, ani technologicky. Proto Američané došli k závěru, že nejlepší bude upustit od budování statických zařízení a soustředit se na mobilitu a hlavně širší spolupráci při budování.

"Nová účast České republiky bude vnímána trošku jiným způsobem, to jsou věci, které budou ještě předmětem dalšího jednání," vysvětlil ministr s tím, že podstatný je alianční rámec celého programu. "Způsob zapojení je pouze na naší aktivitě," dodal Kohout.

Nová strategie

Nový pohled Ameriky ruší radar v Česku a sila s antiraketami v Polsku. Nyní mají být antirakety i senzory zachycující a sledující nepřátelské rakety rozmístěny nejenom na zemi, ale i na lodích a ve vzduchu. Je tedy možné, že by se Česko mohlo v budoucnu do protiraketové obrany zapojit i tak, že by tu přistávaly letouny vybavené senzory či antiraketami nebo dokonce že by u nás byly mobilní nosiče nebo sila. Ale to je vše otázka nových vyjednávání a bude to trvat řadu let.

ČTĚTE TAKÉ: Američané couvli. Radar v Česku nebude

"Ve skutečnosti je v tom jedno překvapení pro Rusy, protože se už nebudeme bavit o deseti interceptorech, které měly být v Polsku, ale o stovkách raket středního doletu. Ve vzduchu, na letadlech nebo na zemi," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ dobře informovaný zdroj, který nechtěl být jmenován.

Nový deštník nás bude chránit například před raketami Severní Koreje.Tyto informace ostatně potvrzují slova amerického ministra obrany Roberta Gatese. "V první fázi rozmístíme lodě vybavené raketami SM-3. A v roce 2015 začneme rozmisťovat mobilní pozemní systémy vybavené stejnými antiraketami."

Evropské země se však mají rozhodovat samy, zda budou chtít být součástí. Američané nepředpokládají, že by to bylo jako doposud, kdy by všechny náklady nesly USA. Evropské země by měly být podle nich aktivnější a měly by se na nákladech deštníku, který by měl chránit všechny spojence, podílet i finančně.

Foto: ČTK, ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ