Rozhovor
Odborář Dufek: Poslanci ODS válcují lidovou tvořivostí zemi
21.06.2011 09:40
Odbory se v pondělí na jednání tripartity nedohodly na části zdravotnické reformy, která má umožnit stanovení základní péče a připlácení za nadstandard. O tom, proč jednání ztroskotalo, s on-line deníkem TÝDEN.CZ hovořil předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Pondělní tripartita trvala šest hodin. Na čem jste se nejdéle zasekli?
Nejdéle jsme projednávali zdravotnickou reformu, se kterou se čekalo na pana premiéra, který se dostavil později. Bavili jsme se i o daňové reformě, ale bez pana Kalouska, ten byl v Bruselu na jednáních o řeckém dluhu. V oblasti konkurenceschopnosti jsme se shodli ve všech bodech.
Jaké byly vaše největší výhrady ke zdravotnické reformě vedle rozdělení péče na standard a nadstandard?
Nám se nelíbí ještě jedna věc, a to plošný strop na spoluúčast pacienta, který dělá pět tisíc korun ročně. Je sice pravda, že Česká republika má jednu z nejnižších spoluúčastí v Evropě, ale není správně, že to je nastaveno plošně. Ono pět tisíc jsou jiné peníze pro toho, kdo bere 12 tisíc, a úplně jiné peníze pro někoho s 50 tisíci.
Co tedy navrhujete?
Nám se líbí německý model. Tam to je odstupňováno procentem z platu. Takže zatímco tady platí pro všechny strop pět tisíc, v Německu to jsou dvě procenta z ročního průměrného platu a pro chronicky nemocné jedno procento. A taky bychom rádi, aby poplatky byly příjmem zdravotní pojišťovny a ne lékaře, jak je tomu nyní.
Jak se na váš návrh tvářil ministr Heger?
No, netvářil se. Ono by to bylo na dlouhou diskusi. Ale jsme vývozní ekonomika, a tak bychom se měli dívat, jak to funguje v zahraničí, a nechat se inspirovat.
Takže se vám nepodařilo prosadit ani žádné dílčí nebo jak říká premiér "parametrické" změny?
Ne, ani dílčí úpravy. Máme tu lidovou tvořivost skupinky poslanců, kteří válcují tuto zemi.
To máte na mysli odborníky ODS na zdravotnictví, poslance Borise Šťastného a Marka Šnajdra?
Ano. Ti prosadili i to, aby poslanci měli neomezený, doživotní mandát v dozorčích radách zdravotních pojišťoven.
Co důchodová reforma, o té jste se nebavili?
Tam jsme projednali pouze jednu věc a to že v pátek bude na ministerstvu práce porada ke speciálnímu připojištění těžkých profesí. V Německu to funguje přes zaměstnanecké fondy. Tomuto pojmenování se premiér brání, nevím teda proč, když v Německu to funguje. Nečas říkal, že u nás by to bylo formou jakoby kampeliček.
Jak je možné, že o stávce, kterou odbory označily jako úspěšnou, se vám nepodařilo vyjednat vůbec nic?
Ono to s tím nemá nic společného.
Jak to, vždyť jste tím ukázali nespokojenost části veřejnosti?
Ale s těmi zákony se už ani nedalo něco dělat. Už ta mimořádná tripartita před stávkou bylo takové PR pana premiéra. Sice ji svolal, aby to vypadalo, že je ochotný jednat, ale dobře věděl, že už je pozdě. Situace je daná názorem vlády a dvou nejsilnějších stran v koalici. Nicméně premiér slíbil, že se zdravotnická reforma a paragraf o nadstandardu ještě budou otvírat.
Čekají nás tedy na podzim další stávky, jak jste avizovali už po čtvrteční stávce?Reálné to samozřejmě je, ale počkejte si, až to projednají naše orgány, až si to prodiskutujeme mezi sebou. Možná jsme i my argumentovali špatně, ale nejzásadnější je, že reformy považují za špatně nastavené i odborníci.
Můžeme očekávat generální stávku? Tuto variantu jste minulý týden také zmiňovali…
Vždycky se dají očekávat všechny varianty. Je ale potřeba zvážit, která z nich je nejlepší, aby to mělo co největší efekt.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.