<span>Odboráři protestovali</span> v Praze. Přišly jich desítky tisíc

Domácí
16. 5. 2009 11:04
Protestů se zúčastnilo až třicet tisíc lidí.
Protestů se zúčastnilo až třicet tisíc lidí.

Odborový předák Milan Štěch promlouvá k demonstrantům.Na zaplněném Hradčanském náměstí v Praze se demonstrovalo proti dopadům krize, akce se podle odborů zúčastnilo asi třicet tisíc lidí. Protest uspořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK). Je součástí několikadenní mezinárodní série podobných akcí.

"Zaměstnavatelé snížili mzdy a my se bojíme, že je nevrátí zpět," řekl davu odborářů předseda odborové centrály Milan Štěch. Terčem promlouvajících odborářů se stala především vláda Mirka Topolánka, ačkoli ji už vystřídal kabinet Jana Fischera. "Odbory jsou poslední překážkou při nastolení vlády tržních sil. Vláda je arogantní, prolhaná a zkorumpovaná," nechal se slyšet europoslanec Richard Falbr.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
VÝZVU ODBORÁŘŮ SI PŘEČTĚTE ZDE

Odborářům vadí především připravovaný návrh novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

Odboráři se na shromaždiště na pražském Strahově sjížděli celé dopoledne, demonstranty z Ostravy přivezl zvláštní vlak. Mezi účastníky je i řada cizinců, české kolegy přijeli podpořit z Německa, Rakouska, Bulharska, Francie, Chorvatska či Slovinska a Polska. Na Hradčanském náměstí se k nim přidaly školské odbory, které předtím demonstrovaly na Maltézském náměstí.

Řečníkům se podařilo dav patřičně rozvášnit. Demonstranti reagovali na každou větu výřiky a pískotem, jiní mávali transparenty a točili řehtačkami. A to i při projevu německých a rakouských odborářů, kterým rozuměli jen slova jako neoliberalismum, sociální Evropa a mobilizace sil. Pořadetelé se totiž nenamáhali tlumočením.

ČTĚTE TAKÉ: Učitelé: Dostali jsme přidáno, ale platy klesly
                        Školské odbory chtějí po vládě víc peněz. Už zase

Demonstranti přijeli na akci patřičně vybavení.Bývalá vláda Mirka Topolánka podle odborů proti krizi nedělala dost. "NERVu jsme nevěřili a nevěříme, jejich návrhy jsou návrhy alkoholiků - řeší krizi tím, co ji způsobilo," hřímal Štěch.

"Jsme tu proto, aby zaměstnavatelé nevyužívali krizi pro další zhoršování pracovních podmínek," řekla místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. Demonstrace je podle ní jen první krok a bude nutné dál vyjednávat s vládou.

Peníze učitelům

Kde se demonstruje
V sobotu dopoledne demonstrovali školští odboráři na Maltézském náměstí v Praze u budovy ministerstva školství. Po skončení demonstrace se přemístili v průvodu na Hradčanské náměstí. Zde krátce po 13. hodině začala demonstrace Českomoravské konfederace odborových svazů uspořádaná proti údajnému zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců.
Demonstrace školských odborů začala projevy řečníků. "Neměli bychom šetřit na školství," říkali unisono. Odborářům vadí, že vláda premiéra Fischera hodlá škrtnout v rozpočtu resortu školství osm miliard. Předseda školských odborářů František Dobšík varoval, že další demonstrace mohou následovat. "Když bude třeba, zavřeme školy," pohrozil.

Odboráři si stěžovali zejména na nedostatek peněz pro moderní vybavení škol a zajištění pomůcek i dalšího vzdělávání pedagogů. Žádají také legislativní změny, zejména novelu školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících.

Odbory se obávají hlavně toho, že nový ministr financí Eduard Janota připraví rozpočet snížený v kapitolách jednotlivých ministerstev o deset procent. "To by se v regionálním školství promítlo ve snížení výdajů na platy zaměstnanců téměř o osm miliard korun. To by pro školství znamenalo kolaps," míní předseda školského odborového svazu Václav Pícl.

Posily z Polska. Čeští odboráři v tom nebyli sami.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ