Omyl ministryně? Stížnost na stíhání Čunka nelze podat
18.08.2009 15:15 Původní zpráva
Jak bude pokračovat kauza Čunek? Dost možná nijak. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová sice oznámila, že podala stížnost, která by postup justice v případu vicepremiéra i šéfa lidovců a jeho roli v úplatkářské aféře měla znovu prověřit, ovšem právníci míní, že to nelze. Podle Kovářové kauza poškodila justici.
"Jsem překvapen. Zastavení trestního stíhání Jiřího Čunka nelze napadnout stížností. Již dříve jsme to konzultovali s experty z ministerstva na trestní právo," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ exministr Jiří Pospíšil (ODS).
Podle právníků totiž judikatura Nejvyššího soudu a dokonce i nález Ústavního soudu nepřipouští stížnost v případě, že bylo stíhání zastaveno a rozhodnutí už zkoumalo Nejvyšší státní zastupitelství.
K TÉMATU: Ministryně mlžila o Čunkovi. Přitom věděla, co udělá
"Je to zvláštní. Pokud by paní ministryně podala takovou stížnost, zcela by to měnilo zaběhlou soudní praxi," míní i někdejší olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který si v kauze stěžoval na postup kolegů a byl sesazen. Kovářová, pokud by chtěla stížností napadnout rozhodnutí v kauze, by tak musela zpochybnit jiné rozhodnutí státních zástupců.
Mohla by si stěžovat prakticky jen na tři rozhodnutí kauzy Čunek: Na úplný počátek celé kauzy, kdy státní zástupce rozhodl o stížnosti Čunka proti policejnímu obvinění. Na rozhodnutí, kdy nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nechala případ převelet z Přerova do Jihlavy. A do třetice na rozhodnutí Vesecké zrušit verdikt jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, když stíhání Čunka poprvé zastavil.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek jde do útoku: chce vyšetřit únik informací
O otevření případu se pokouší také sám Čunek. Nedávno podal trestní oznámení a chce prověřit únik informací z justice a policie při vyšetřování svého případu.
Ministryně mlží
Co vlastně přesně ministryně udělala, není vůbec jasné. Oznámila totiž pouze, že podala stížnost, a to "ve prospěch i neprospěch stíhaného".
"Nebudeme to více specifikovat," říká Jitka Zinke z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. "Paní ministryně už dopoledne řekla, že nechce svoji stížnost více komentovat, aby neovlivnila rozhodnutí soudu." dodala.
"Když nechtěla ovlivňovat soudy, pak vůbec nemusela takto mediálně svůj krok prezentovat. Navíc, tím, že řekne, na co si stěžuje, soudce neovlivní. Spousta ministrů už podala stížnosti pro porušení zákona a nikdo neargumentoval takto," míní jeden z právníků, který si nepřál být jmenován.
Kvůli rozhodování státních zástupců a kritice postupu Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké už dříve padaly hlavy a trestní oznámení. Někdejšího vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana odvolali poté, co si ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) stěžoval na postup svých kolegů. Od doby vyšetřování kauzy Čunek se také ujal termín "justiční mafie", který použila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Kvůli tomu ji žalovali nejen Vesecká a Salichov, ale i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.
Stíhání někdejšího vicepremiéra zastavil nadvakrát jihlavský státní zástupce Arif Salichov, kterému případ přidělila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Definitivně "očištěný" Čunek se vrátil do vlády loni v dubnu.
Foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.