Evropská hrozba
Orientalista: Muslimské komunity se přou o výklad islámu
10.01.2015 06:45 Rozhovor
Atentát ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo může posílit muslimské radikály stejně jako populisty, říká orientalista Bronislav Ostřanský z Akademie věd ČR.
Mohou protimuslimské nálady, jež tento útok ve francouzském týdeníku Charlie Hebdo pravděpodobně vyvolá, radikalizovat umírněné muslimy v Evropě?
Nepochybně. Umírnění muslimové zjistí, že o jejich umírněnost a snahu zde fungovat skoro nikdo nestojí. Jsou v očích veřejnosti vinni už tím, že jsou muslimové.
Prosazují se v muslimských organizacích v Česku radikální směry?
Ve všech muslimských komunitách, nejenom v Česku a v Evropě, probíhá spor o výklad islámu. Dnes to podle médií vypadá, že muslimové jsou silnější než kdy předtím.
Skutečnost je však taková, že muslimové jsou rozhádanější než kdy předtím. Spor spočívá v tom, že různé státy se pokoušejí prosadit svůj pohled na islám. Proti umírněným směrům stojí salafía, tedy směr prosazovaný v Kuvajtu či v Saúdské Arábii. Oproti umírněným směrům má výhodu - velké finanční možnosti.
Tento směr nerespektuje sekularizaci státu?
Muslimové vyznávající tuto interpretaci se snaží vyhýbat všemu, co není bohulibé, i když by to mělo znamenat střet s místní legislativou. A naopak se pokoušejí zavádět pravidla, která bohulibá jsou, podle práva šaría. Což vede k vyhlašování šariatských hlídek, šariatských zón, tedy vytváření paralelní společnosti. To, co hýbe společností v Evropě, je samozřejmě velká hrozba. Je ale důležité si uvědomit, že to odráží naprostou minoritu muslimů, jež je nejviditelnější.
Mají vedoucí muslimských skupin potenciál radikalizovat umírněné muslimy?
Jak bude muslimská obec orientovaná, závisí na tom, kdo bude jejich oficiálním představitelem, mám na mysli imámy, kazatele. Ideologické preference však nemusejí odpovídat mínění většiny věřících. Mnozí muslimové nechodí ani do mešity a často se jim vyhýbají, protože mají zkrátka o islámu jinou představu.
Jak může Saúdská Arábie financovat evropské muslimy?
Pokusy, aby Saúdská Arábie podpořila svou verzi islámu tím, že financuje místní komunity, zde zajisté jsou. Saúdská Arábie je největší donor muslimských aktivit na Západě. Lidé, kteří cestují na pouť do Saúdské Arábie, mohou například dílem využívat nejrůznější nadace. Jak peníze tečou na jiné projekty konkrétně, ví spíše BIS a policie. Je ovšem třeba rozlišovat. Saúdové například podporují Centrum pro islámská studia na Oxfordské univerzitě nebo výstavy. Na druhé straně podporují pro Západ mnohem méně příznivé aktivity, jako jsou náboženské misie a podobně.
Čím si vysvětlujete úspěch antiislámských nálad?
Jde o kombinaci faktorů. Přispívají k tomu zvěrstva na Blízkém východě a v Africe páchaná islámskou skupinou Boko Haram, Islámským státem anebo útočníky ve Francii. Z toho lze odvodit zkratku, že islám rovná se násilí. Muslim zároveň slouží jako abstraktní nepřítel. V Německu nebo ve Francii, kde je muslimů mnohem víc, je strach z muslimů mnohem menší než u nás. Lidi si dokážou představit konkrétní problémovou lokalitu. Pro většinu českých "haterů" na Facebooku je muslim konglomerát, který ztělesňuje vše špatné: vypadá jako Usáma Bin Ládin, žije v mnohoženství a obléká se do hábitu. Islamofobie se dnes dobře prodává.
VÍCE INFORMACÍ ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 12. LEDNA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.