<span>Pacifické projekty</span> ministerstva šetří policie

Domácí
11. 3. 2010 08:30
Studie o pacifických zemích stály 1,5 milionu korun. Šetří je policie.
Studie o pacifických zemích stály 1,5 milionu korun. Šetří je policie.

Studie o pacifických zemích stály 1,5 milionu korun. Šetří je policie.Ministerstvo zahraničí vyplatilo milion a půl za studie o cestovním ruchu v jižním Pacifiku. Navíc firmám, které s takovými zakázkami neměly zkušenosti. Podezřelé projekty s nejasným účelem, jež jako velvyslanec v Austrálii podepsal nynější ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, nyní vyšetřuje policie.

"Policie si od nás vyžádala podklady k těmto projektům," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš.

ČTĚTE TAKÉ: Češi psali ostrovanům, jak na ekoturistiku. Za 495 tisíc

Trojice projektů - mailová informační kampaň a studie o ekoturistice a zpracování odpadů - na ostrovech v Pacifiku vzbuzovala řadu pochybností už dříve. Zakázky ostře kritizovala generální inspekce ministerstva. Vytýkala jim řadu chyb a nestandardních postupů při vypisování. Každý projekt stál bezmála půl milionu - právě tolik, aby bylo možné zakázku zadat přímo firmě bez výběrového řízení.

Tehdejší australský velvyslanec Juraj Chmiel, který je pod smlouvami podepsaný, se projektů zastával. Poté, co TÝDEN loni v prosinci o podivných zakázkách informoval, ministr tvrdil, že projekty byly v pořádku. Materiál, z něhož redakce vycházela, nebyl prý konečnou verzí, hájil se ministr.

ČTĚTE TAKÉ: Chmiel: Projekty, které jsem podepsal, byly v pořádku

Juraj Chmiel (vlevo) na snímku se slovenským ministrem zahraničí.On-line deník TÝDEN.CZ má ale nyní k dispozici závěrečnou zprávu inspekce z loňského května. A ta je stejně kritická jako předchozí verze. Pouze se rozšířil seznam odpovědných lidí. Ministr Chmiel tvrdí, že jej o kritické zprávě nikdo neinformoval. "Se závěry výsledné zprávy z května 2009 jsem seznámen nebyl a nebyl ani požádán o reakci. Tudíž jsem se neměl ani možnost ke květnové zprávě vyjádřit," reagoval na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Chmiel. Podle ministerstva pro evropské záležitosti to bylo proto, že se celá věc vyjasnila.

Chaos a porušování zákonů

Ovšem resort zahraničních věcí, který zakázky financoval, přišel s jiným vysvětlením, proč se ministr ke zprávě nedostal. "Bylo plánováno osobní předání. Než k němu mohlo dojít, bylo z důvodu šetření projektů policií další nakládání se všemi písemnostmi omezeno," sdělil tiskový mluvčí ministerstva Jiří Beneš. Se stejným zdůvodněním ministerstvo odmítlo redakci poskytnout i další dokumenty týkající se pochybných projektů.

PSALI JSME: Problém nového pana Evropy: podezřelé smlouvy

Tuvalu, cíl zájmu českých diplomatů.Inspekce ve své zprávě kritizuje velmi vážné nedostatky a chaos v dokumentaci. Kromě nich konstatuje "vícečetné a opakované" porušení čtyř zákonů a dalších vnitřních předpisů ministerstva. "Odpovědnost zastupitelského úřadu za akci, jehož vedoucí (tehdy Juraj Chmiel, pozn. red.) podepsal realizační smlouvu, zpochybnit nelze," píše se v dokumentu. Kromě tří zaměstnanců odboru, který na projekty poskytl peníze, měli podle inspekce odpovědnost právě Chmiel, tehdejší šéf sekce ministerstva Milan Sedláček a náměstkyně ministra Helena Bambasová.

Jaké z kritické zprávy ministerstvo vyvodilo důsledky? "Pracovníci, u kterých byla zjištěna pochybení, již danou agendu nevykonávají," uvedl mluvčí resortu Beneš. A má vlastně pravdu. Milan Sedláček mezitím povýšil na generálního sekretáře ministerstva,  australský velvyslanec Chmiel se stal ministrem pro evropské záležitosti.

Úryvky ze závěrečné zprávy inspekce MZV k projektům v Pacifiku

Foto: ČTK, Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ