Prezident Václav Klaus považuje za špatné, že se v Irsku voliči vyjadřovali k lisabonské smlouvě opakovaně. "Nyní už v EU žádné referendum nebude," prohlásil Klaus. Lisabonskou smlouvu zatím odmítá podepsat a čeká na rozhodnutí Ústavního soudu. Tlak politiků Evropské unie na Česko přitom sílí.
Prezident Klaus v sobotu odpoledne řekl, že výsledek irského referenda je faktem, které nebude dál komentovat, ale respektovat. "Není co k tomu dodat," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno: Irové napodruhé drtivě schválili Lisabon
Výzva Klausovi: Je čas podepsat Lisabon
Na dotaz, zda podpisem dokončí ratifikaci, odpověděl odkazem na Ústavní soud, do jehož rozhodnutí nesmí proces pokračovat. Klaus bude zřejmě posledním, na kom definitivní schválení bude záviset. Polský prezident Lech Kaczyński totiž slíbil, že po irském "ano" smlouvu podepíše. Klaus to dnes odmítl komentovat stejně jako dotaz, zda a kdy smlouvu podepíše. Není podle něj nyní na to správný čas.
Naopak český premiér Jan Fischer věří v brzkou ratifikaci lisabonské smlouvy v Česku tak, aby vstoupila v platnost ještě do konce roku 2009. Smlouva je podle něj vhodným kompromisem vedoucím k modernější, pružnější a demokratičtější EU.
Unii blokuje jediný člověk
"Jen český prezident Václav Klaus vytrvává v blokování tohoto procesu (dokončení ratifikace). Evropa na něj nyní musí vyvinout tlak, aby se vzdal své nepoctivé politiky obstrukce, která může stát Čechy jejich komisaře v nové (Evropské) komisi," zdůrazňují spolupředsedové zelené frakce v Evropském parlamentu Rebecca Harmsová a Daniel Cohn-Bendit.
Ředitel londýnského Střediska pro evropskou reformu Hugo Brady upozorňuje, že celá situace má vliv na image země. "Česká republika je vnímána jako jediná země, která nyní blokuje unii, a v této zemi je to jediný člověk, dodal Brady.
Podle socialistického europoslance Jo Leinena Klaus nebude s to blokovat smlouvu, protože parlament jí dal zelenou. "Nemá žádnou legitimitu blokovat politickou vůli dalších 26 států, lepší politiky a silnější instituce," podotkl.
Čeští senátoři to nevzdají
Prezident Klaus musí s podpisem smlouvy počkat na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten se Lisabonem zabývá na popud senátorů ODS, kteří upozorňují na to, že smlouva jde údajně proti české ústavě. Podle šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského začne jeho instituce stížnost projednávat do měsíce. Jestli po rozhodnutí soudu Klaus smlouvu podepíše, však nechce prezident prozradit.
Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) po výsledku irského referenda o stažení stížnosti neuvažuje. "Nepodávali jsme ji kvůli Irsku, ale Česku," řekl vzápětí poté, co z Irska přišly první zprávy o výsledku všelidového hlasování.Kdyby stížnost stáhl, mohla by být smlouva v Česku ratifikována rychleji.
Reakce českých politiků na irské schválení lisabonské smlouvy |
"Toto rozhodnutí je také dobrou zprávou pro ambice a cíle Evropské unie, a proto věřím, že i v ČR se ratifikaci podaří co nejdříve úspěšně dokončit," uvedl předseda vlády Jan Fischer.
Ministr pro EU Štefan Füle řekl, že výsledek je hlasem pro silnou, schopnou a efektivní Evropu. "Svým způsobem je výzvou pro nás. Pokud má být Česká republika zemí, která má uvést smlouvu v život, pak doufám, že se to stane dříve než později," uvedl.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek rozhodnutí Irů přivítal. "Vítám výsledky irského referenda o lisabonské smlouvě. Občané Irska se rozhodli racionálně, a ačkoliv toto rozhodnutí nebylo jednoduché, je pro budoucnost jak Irska, tak i EU přínosem," řekl Paroubek.
Naopak zelení se stavějí za Lisabon. "Irské referendum ukázalo, že nesmysly hlásané Declanem Ganleyem či Václavem Klausem - pokud jsou podrobeny veřejné debatě - nemůžou obstát," řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.
"Teď je Černý Petr v republice. Prezident by měl ratifikovat smlouvu, protože mu v tom nic nebrání," uvedl šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. |
Foto: ČTK, AP, Reuters