Odcizené byty
Podvody s katastrem. Lidé prý přišli o stamiliony
15.01.2015 06:05 Původní zpráva
V roce 2011 byly podle policejních statistik nedokonalou kontrolou listin předkládaných katastrálnímu úřadu pro provedení změny vlastnictví odcizeny nemovitosti v hodnotě 1,5 miliardy a v roce 2012 v hodnotě 2,5 miliardy korun. V otevřeném dopise ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a předsedovi katastrálního úřadu Karlu Večeřovi to tvrdí Občanské sdružení majitelů domů, bytů a nemovitostí.
Vedení Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního to odmítá. "Ministerstvo vnitra proto nechalo zjistit ve všech krajích, kolik bylo šetřeno případů trestné činnosti, která nějak souvisela se zápisy do katastru nemovitostí. V roce 2011 to bylo 66 případů týkajících se nemovitostí v hodnotě 571 milionů a v roce 2012 to bylo 73 případů týkajících se nemovitostí v hodnotě 569 milionů korun," říká předseda úřadu Karel Večeře. Není podle něj třeba zdůrazňovat, že ani tato čísla nelze v žádném případě interpretovat jako 'hodnotu zcizených nemovitostí', neboť jde pouze o policií vyšetřované případy zahrnující třeba pokusy podvody, které nebyly dokonány. "Nešlo jen o vlastnictví, ale třeba o zajištění úvěrů nemovitostmi, trestní oznámení byla podávána třeba kvůli poznámkám v katastru na základě šikanózních žalob na určení vlastnického práva nebo na neplatnost smluv, jejichž cílem bylo omezení vlastníka v nakládání s nemovitostmi," dodává.
Podle nového občanského zákoníku totiž musí katastr poslat majiteli dopis už v okamžiku, kdy někdo požádá o změnu týkající se jeho domu či bytu. V následujících dvaceti dnech nesmí úřad tuto změnu do katastru zanést. To má chránit původní vlastníky před tím, aby je někdo tímto způsobem okradl. Pokud to nestihnou, mohou se ještě do tří let proti změně ohradit. Pak už o nemovitost přijdou úplně.
Při doručování dopisu však může podle sdružení majitelů domů dojít ke zpoždění, které znemožní reakci vlastníka do 20 dnů od odeslání zprávy. Proto je možné požádat katastr ještě o případné zasílání e-mailu či textové zprávy na mobil. Ani to však podle sdružení není bezpečné.
"Případný podvodník, který ví, kdy podal falešný návrh na katastr, může vlastníkovi smazat SMS zprávu nebo e-mail," píše v otevřeném dopise ministrovi. "Nelze ji proto použít jako jediný způsob informování oprávněného, jak to navrhuje katastrální úřad s využitím služby sledování změn," dodává sdružení. To tak reaguje na oficiální stanovisko, které mu zaslal katastrální úřad.
Ten podle otevřeného dopisu občanského sdružení majitelů domů prosazuje zasílání elektronických upozornění. "Nelze požadovat, aby vlastník sám zjišťoval, jestli se někdo nepokouší jeho nemovitost ukrást, a teprve pak se znalostí konkrétního vkladového řízení požádat, aby mu o jeho konání podal katastrální úřad SMS zprávu, jak to navrhuje katastrální úřad v přiloženém stanovisku," konstatuje sdružení. Tento požadavek je podle něj jednoznačně proti smyslu zákona, nemá v zákoně žádnou oporu a jediný, kdo může mít z tohoto výkladu prospěch, jsou realitní podvodníci.
"Jestli obsah toho otevřeného dopisu správně chápu, tak předseda sdružení Tomislav Šimeček nesouhlasí s tím, že když si někdo nechal zřídit službu sledování změn, tak už nedostává tu informaci poštou," říká Karel Večeře. "To má ale smůlu, protože z ustanovení § 16 odst. 1 (občanského zákoníku - pozn. red.) toto vyplývá zcela jednoznačně," dodává.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.