Přírodní síla
Pojistných událostí v souvislosti s blesky meziročně ubylo, hmotná škoda byla přesto téměř stejná
15.09.2021 20:00
Zranění či úmrtí po zásahu bleskem jsou velice vzácná, výboje ale každoročně v Česku způsobují hmotné škody za desítky milionů korun. Podle České asociace pojišťoven za prvních šest sledovaných měsíců počet incidentů spojených s bleskem meziročně klesl o 22 procent. Plnění vyplácené pojišťovnami přesto dosahuje v obou sledovaných obdobích podobné úrovně.
Typický blesk sice trvá jen zhruba čtvrt vteřiny, má ale obrovskou sílu. Napětí může dosáhnout hodnoty až 50 milionů voltů a dovede vytvořit energii 250 kWh. To je třeba roční spotřeba energie ledničky v domácnosti. Bouřky jsou typické zejména pro letní měsíce. Každý rok jich je po celém světě na 16 milionů.
Podle statistik České asociace pojišťoven (ČAP) bylo loni za prvních šest měsíců 1905 událostí v souvislosti s bleskem s celkovým pojistným plněním více než 46,273 milionů korun. Za prvních šest měsíců letošního roku sice ČAP eviduje méně událostí ve spojitosti s bleskem - 1494 -, hmotná škoda je ovšem u tohoto typu pojistné události téměř shodná - 45,925 milionů korun.
"Počet bouřkových dní za rok se pohybuje v rozmezí 25-40 a blesky každoročně způsobí několik požárů lidských obydlí. V loňském roce 2020 hasiči evidovali celkem 43 požárů způsobených bleskem. Při nich byla zraněna jedna osoba a způsobeny škody ve výši téměř osm milionů korun," uvedl Rudolf Kramář z tiskového oddělení Hasičského záchranného sboru. Samotných událostí ve spojitosti s bleskem jsou ale každoročně tisíce, u většiny totiž nemusejí zasahovat složky integrovaného záchranného systému.
Podle statistik pojišťovny UNIQA za letošní rok vzrostla frekvence živelních událostí v souvislosti s bouřkami. Stejný trend potvrzují také pojišťovny Generali Česká pojišťovna nebo Hasičská vzájemná pojišťovna. Naopak přibližně stejné množství škod v souvislosti s bouřkami eviduje pojišťovna Alianz.
"Letos evidujeme více pojistných událostí v souvislosti s bouřkami. Nejde jen o úder bleskem, ale i o škody způsobené přívalovým deštěm, krupobitím nebo silným větrem," řekla na dotaz ČTK Ludmila Mončeková z Hasičské vzájemné pojišťovny. Generali Česká pojišťovna loni řešila 2400 pojistných událostí v souvislosti s úderem blesku s hmotnou škodou přibližně 26 milionů korun. Za prvních necelých osm měsíců letošního roku to bylo již 2806 událostí se škodou ve výši 40 milionů korun.
Ochrana proti bleskům není složitá, má však svá jasně daná pravidla. V případě budov je základem kvalitní a pravidelně kontrolovaný hromosvod a přepěťová ochrana pro spotřebiče uvnitř budovy. Pojišťovny obecně rozlišují dva druhy úderů blesku - přímý a nepřímý. Prvně jmenovaný znamená, že blesk prošel skrz pojištěnou věc a svým tepelným účinkem ji poškodil - zdeformoval nebo způsobil požár, například střechy. "Přímé škody jsou kryté automaticky v rámci pojištění nemovitosti," připomíná Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.
Naopak nepřímý úder znamená, že blesk neuhodí přímo do pojištěného předmětu, ale někde blízko, a vzhledem ke vzniklému elektromagnetickému poli dojde k přepětí a poškodí se elektronické obvody spotřebičů - ledničky, počítače či dalšího zařízení. Toto riziko není zpravidla kryto v základním rozsahu pojištění a je dobré si jej připojistit. Podle Evy Svobodové z pojišťovny UNIQA má připojištění proti nepřímým škodám způsobeným bleskem až 90 procent klientů. Také většina klientů Generali České pojišťovny si připlácí za krytí nepřímých škod.
"Škody způsobené přepětím, tedy nepřímým úderem blesku, jsou v letní sezoně velmi časté. Klientům doporučujeme na toto riziko nezapomínat a pamatovat na připojištění s adekvátní pojistnou částkou. Tu je třeba průběžně aktualizovat podle toho, jak úloha elektroniky v našich domovech roste," upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.
I hromosvod je ale nutné v pravidelných intervalech kontrolovat. "Případná údržba vychází až z vykonané revize, kterou je třeba dělat s ohledem na třídu ochrany ve dvou až čtyřletých intervalech," říká Petr Němec z firmy GN Hromosvody. "Lidé nejčastěji zanedbávají právě periodické revize, jež určují, zda je systém v dobré stavu, a stále tak odpovídá projektové dokumentaci. Často dochází na objektech k úpravám, které je třeba řešit i v rámci ochrany před bleskem. Řeč je například o instalaci vzduchotechniky, Wi-Fi antén nebo úpravě komínů," upozorňuje Němec.