Policie postrádá přepisy <span>odposlechů,</span> přiznal Langer

Domácí
20. 3. 2008 06:00
Krakatice utekla policii. Kdo ji najde?
Krakatice utekla policii. Kdo ji najde?

Krakatice utekla policii. Kdo ji najde?Ve výbušném spisu Krakatice, který děsí politické špičky i vlivné byznysmeny, chybí 1600 stran přepisů odposlechů. Inspekce ministra vnitra nicméně po čtyřměsíčním pátrání své vyšetřování uzavřela; za chyby jsou odpovědni tři bývalí policisté, jejich prohřešky jsou však promlčeny.

„Výsledek toho šetření je absolutně šokující," řekl serveru TÝDEN.CZ ministr vnitra Ivan Langer (ODS).  „Zpětně nelze dohledat, zda všechny informace získané odposlechy byly v souladu se zákonem skartovány. Šestnáct set stran policejních odposlechů z roku 2000 se potuluje někde mimo policii," dodal ministr.

Je to vůbec poprvé, co vedení resortu veřejně přiznalo, že z citlivého spisu, naditého kompromitujícími materiály o politických špičkách, unikla důvěrná data. O hledání svazku informoval server TÝDEN.CZ už minulý týden.

ČTĚTE TAKÉ: Inspekce vnitra se pídí po bájné Krakatici

 Co je Krakatice?

* objemný policejní spis, který koncem 90. let založil protikorupční policejní útvar

* zabývá se prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy * svazek zkoumá vazby některých politiků na skupinu kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka

* objevují se zde například jména exministra financí Vlastimila Tlustého či někdejšího šéfa sněmovního hospodářského výboru Josefa Hojdara

Langerova inspekce spustila vyšetřování loni na podzim. V té době novinář Jaroslav Kmenta začal zveřejňovat úryvky ze své knihy Kmotr Mrázek, která mapuje, kdo mohl mít zájem na smrti hlavy českého podsvětí. Kmentovy zápisky se přitom opírají právě o informace z Krakatice.

Inspektoři se pokoušeli zjistit, kdo je za nepořádek ve spisu, čítajícím celkem jedenáct tisíc stran, odpovědný. „Zjistila se konkrétní pochybení tří osob, které už u policie nepracují. A vzhledem k tomu, že uběhlo sedm let, je ta věc promlčena. Lhůta vypršela po pěti letech. U policie už nepracují, tak není možné ty lidi ani trestně stíhat, ani kázeňsky řešit," uvedl Langer.

Ministr navíc v rozhovoru pro TÝDEN.CZ naznačil, že s listinami se obchoduje. Ve svazku se objevuje až sto jmen, z nichž některá patří lidem z nejvyšších pater české politiky. V rozhovorech zaznamenaných odposlechy padne dokonce i jméno Ivana Langera.

Foto: Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ