Rakouští vyšetřovatelé provedli domovní prohlídky kvůli podezření z korupce při prodeji transportérů Pandur rakouské firmy Steyr do Česka. Prohledali prostory zbrojovky ve Vídni a byli také u dvou jejích bývalých manažerů, kteří mluvili o možných provizích pro politické strany za nákup obrněných vozidel.
Informoval o tom dnes rakouský server kurier.at.
Vyšetřovatelé nově vzniklého rakouského spolkového úřadu pro předcházení korupci a pro boj s ní (BAK) prohledali firemní prostory zbrojovky Steyr ve Vídni-Simmeringu v pondělí. Byli také u dvou bývalých manažerů firmy Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, jejichž slova reportér MF Dnes nahrál. Později oba uvedli, že si z novináře jen "vystřelili".
ČTĚTE TAKÉ: Barták se nezná k pandurům, ani k manažerům Steyru
Protikorupční policie opět šetří nákup pandurů
Fridrich König z BAK řekl, že úřad jednal ze svého rozhodnutí a na ničí podnět. Podle něj se objasní "všechna obvinění rychle za plné spolupráce zúčastněných a firmy Steyr".
Mluvčí zbrojovky nechtěl nejnovější události komentovat. Nynější vlastník - americký koncern General Dynamics - převzal firmu Steyr v roce 2003. Oba vyšetřovaní manažeři tehdy podnik opustili.
Habitzlův právník Hermann Heller se snažil o vysvětlení. Jeho mandant je voják z povolání rakouské armády, který byl na dobu působení u Steyru uvolněn ze služby. Oběma bývalým zástupcům zbrojovky se prý zdálo zvláštní, že po tolika letech nějaký Čech jeví tak nápadný zájem o starý příběh. Aby přišli na to, co za tím vězí, se zvědavcem se podle advokáta setkali a "vodili ho za nos".
Kromě BAK se případem začala zabývat i rakouská armáda. Habitzl se totiž vrátil do jejích řad. O případu jednala také česká vláda. Premiér Jan Fischer vyzval nejvyšší státní zástupkyni a policejního prezidenta, aby prověření informací považovali za prioritu. Policejní prezident Oldřich Martinů už rozhodl o zřízení zvláštního vyšetřovacího týmu. Policie se nákupem transportérů za desítky miliard korun zabývala už v roce 2006.
Foto: ČTK