Změny
Armádní zálohy i reflexní prvky pro chodce. Zemanův souhlas
28.01.2016 18:20
Obyvatelé budou moci požádat o účast na vojenském cvičení a tím se začlenit do takzvaných dobrovolných záloh armády. Předpokládá to novela branného zákona, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman. Cílem novinky je více zapojit lidi do plnění branných povinností. Prezident také podepsal novelu zákona o silničním provozu, která ukládá nové povinnosti chodcům a řidičům, či novelu zákona o ozbrojených silách, která zajistí pružnější nasazování vojáků při živelních katastrofách.
Co se týče novely branného zákona, kabinet původně navrhoval opětovné zavedení plošných odvodů mladých mužů a žen. Potom, co se proti tomu zvedl odpor mezi poslanci, přišlo ministerstvo s odvody dobrovolnými. Původnímu záměru kritici vyčítali hlavně to, že by šlo jen o administrativně náročnou registraci. Plán totiž nepředpokládal ani žádný výcvik.
O zařazení do výkonu branné povinnosti budou moci lidé podle normy požádat v době míru poté, co dosáhli věku 18 let. Mezi podmínky pro jejich účast na vojenském cvičení bude patřit zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost i to, že tito lidé nepodporují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod. Cvičení bude až tříměsíční, uskuteční se do dvou let od podání žádosti. V dalších letech by tito dobrovolní členové záloh měli cvičit zhruba jeden měsíc ročně.
Předloha taky stanoví, že bývalý profesionální voják bude moci být zařazen do dvou let od ukončení služebního poměru do aktivní zálohy, a to až na tři roky. Členové aktivních záloh budou moci být v případě potřeby až sedm měsíců v roce v operačním nasazení, v případě jejich souhlasu i v zahraničních misích. Až na měsíc v roce bude moci armáda využít příslušníky záloh na záchranné práce například při živelních pohromách v Česku.
Vojáci v aktivních zálohách budou podle předlohy cvičit v prvním roce až tři měsíce, v následujících letech až měsíc v každém roce. Až tříměsíční výcvik by tito lidé absolvovali před operačním nasazením. Bývalí profesionální vojáci zařazení do aktivních záloh by cvičili až tři týdny v roce.
Novela nemění stále platnou všeobecnou brannou povinnost pro lidi od 18 do 60 let. Za stavu ohrožení nebo za válečného stavu stanoví vláda nařízením počty občanů, kteří budou muset k odvodu, a to podle ročníku jejich narození nebo podle jejich odborné kvalifikace.
Novela o ozbrojených silách
Nasazování vojáků při živelních katastrofách bude díky této novele od července pružnější. Armáda bude moci vyčlenit na záchranné práce třeba při záplavách útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením. Nahradily by nevelké specializované oddíly, které budou zrušeny.
Platný zákon nyní vyžaduje, aby v případě přírodní katastrofy byly nejprve povolány specializované záchranné oddíly. Tyto útvary ale čítají celkem jen 200 vojáků a podle ministerstva obrany nemají ani potřebné vybavení.
Novela rovněž zakazuje pořádání politických shromáždění a volebních kampaní ve vojenských objektech a při činnostech ozbrojených sil i mimo ně. Předloha dále výslovně uzákoňuje pravomoc náčelníka generálního štábu velet armádě. Vrchním velitelem ozbrojených sil však nadále zůstane hlava státu.
V zákoně bude i text vojenské přísahy. Dále norma z jednoho měsíce na půl roku prodlužuje platnost technické způsobilosti armádních vozidel v případě, že by uplynula během jejich nasazení v zahraniční operaci. Prodloužení by mělo umožnit přepravu vozů ke generální opravě.
Další změnou je i přiznání rizikového příspěvku civilním zaměstnancům, kteří jsou vysláni na zahraniční operace, a to ve výši 700 až 3500 korun denně podle míry rizika. Ministerstvo obrany to má stát asi 1,2 milionu korun ročně.
Reflexní prvky a čištění aut
Chodci na silnici mimo obec budou muset mít na sobě reflexní prvky. Řidiči budou muset čistit auta od sněhu a ledu. S tím počítá prezidentem podepsaná novela zákona o silničním provozu. Norma také umožní obcím omezit provoz vozítek segway. Změny začnou platit ještě letos během února.
Novela ukládá motoristům povinnost čistit jejich vozidla od ledu a sněhu, pokud jim brání ve výhledu nebo by mohly ohrozit bezpečnost ostatních účastníků provozu. Umožní rovněž policii zadržet malý technický průkaz majitelům automobilů, na nichž zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.
Zákon také umožní odebrat na půl roku řidičský průkaz těm, kdo by přejížděli železniční přejezd v době signalizace příjezdu vlaku. Pokuta za takový přečin se zatím nezvýšila, do budoucna se ale zvažuje její navýšení z 5 tisíc korun na pětinásobek.
K povinnosti reflexních prvků pro chodce, tedy vest nebo jen pásků na rukáv, ministr dopravy Dan Ťok (ANO) uvedl, že za její porušení bude hrozit až dvoutisícová pokuta. Ministr ale také uvedl, že ministerstvo má dohodu s policií, aby spíše reflexní pásky lidem zatím rozdávala.
Obce budou mít právo na základě související vyhlášky zakázat na vymezených místech provoz vozítek segway buď dopravní značkou, nebo svým nařízením. Novela také stanoví, že lidé na těchto vozítkách budou moci jezdit "nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze".
Novela, která upravuje rovněž pravidla dopravně psychlogického vyšetření, nabude účinnosti 15 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.