Další pokus
Ať Romy zaměstnají polostátní podniky, žádá nová partaj
11.05.2013 18:30 Rozhovor
V pondělí vznikne nová levicová strana. Pětatřicet aktivistů se v sobotu dohodlo, že založí Romskou demokratickou stranu. Na rozjezd prý má dva miliony korun, a to od sponzorů z Británie. "Chceme ukázat majoritní společnosti, že chceme být plnohodnotnými partnery. Narodili jsme se tu, jsme tu doma," řekl k založení nové strany šéf organizačního výboru Miroslav Tancoš, který v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ rozvedl některé body z politického programu.
Jak dopadlo setkání romských aktivistů?
Pod petici už jsme nasbírali 2750 podpisů, takže nám nic nebrání v tom, abychom po neděli stranu zaregistrovali. Na setkání jsme se shodli na stanovách, programovém prohlášení a na programu.
Co bude úkolem nové strany?
Řešení nezaměstnanosti a bytové politiky. To nás nejvíc pálí hlavně na Ostravsku a v severních Čechách, kde je situace stále výbušnější.
Víte, jak toho dosáhnout?
Vládní agentura pro sociální začleňování sice dělá mravenčí práci, ale pořád působí jen v malém rozměru. Za poslední čtyři roky vláda na činnost agentury vyčlenila jen 523 milionů korun a výsledky jsou mizivé. Chtěli bychom se spojit se všemi ministry, do jejichž resortů spadají polostátní podniky. Tam by se mohla najít místa pro naše lidi, například v Lesích ČR.
Chtěli byste zavést obdobu pozitivní diskriminace, jejímž prostřednictvím chtěly Spojené státy řešit situaci Afroameričanů?
Nejde o to, aby měl při obsazování pracovních míst někdo přednost. Polostátní podniky by se ale mohly stát hnacím motorem při zaměstnávání sociálně znevýhodněných lidí. Dnes takový podnik vypíše výběrové řízení a v něm zvítězí nějaká firma. Když se přijdete podívat na místo, zjistíte, že tam pracuje padesát Ukrajinců nebo Slováků. Místní lidé práci nemají. Stát jim místo ní dává příspěvky na bydlení a sociální dávky. To ani nemluvím o tom, že cizinci tu většinou pracují načerno a neodvádějí daně.
Při každých volbách se v ghettech objeví skandál, protože různí šíbři loví mezi jejich obyvateli hlasy pro velké strany. Podaří se vám přesvědčit lidi z těchto oblastí, aby vůbec šli k volbám a podpořili vás?
Je potřeba za lidmi chodit a vysvětlovat jim program. Nesmí se stát, aby se tam těsně před volbami objevil aktivista, zakroužkoval jim lístek a hodil ho do obálky. Lidé ze strany musejí jezdit po městech a jednat s Romy.
Romů je přibližně čtvrt milionu. Neměli byste přesvědčit i většinovou populaci, když chcete pomýšlet na úspěch ve volbách?
Může se to povést, protože dnes už si všichni uvědomují, že situace je vážná. Třeba je přesvědčíme tím, že nebudeme sedět v kancelářích jako současní politici a budeme vystupovat aktivně, a nejen půl roku před volbami.
V minulosti jste byl u vzniku Romské demokratické sociální strany. Proč ten projekt zkrachoval?
Ta strana skončila, když mě v čele partaje vystřídali noví lidé. Neodevzdali audit a stranu rozpustil soud. Je to však spojeno s jednou perličkou. Skupina romských aktivistů se tehdy začala setkávat s premiérem Mirkem Topolánkem a vyjednávat o podpoře Romů pro ODS. Já jsem tam nechodil. Proč bych měl chodit s předsedou vlády někam do baru? Teď mám k dispozici dokumenty. Z nich vyplývá, že vláda zánik strany urychlila svým podáním k Nejvyššímu správnímu soudu.
Češi se neradi organizují ve stranách. Nebude to pro vaši stranu problém?
Zájemce o členství už samozřejmě máme, ale dokud nejsme registrovaní, nemůžeme nic podnikat. Teprve pak můžeme uspořádat volební sjezd a nabírat lidi v regionech. Určitě nás bude vidět a slyšet.
ROMOVÉ V POLITICE. Přípravný výbor doufá v to, že se nová romská strana prosadí i ve volbách a její kandidáti se dostanou do zastupitelstev, sněmovny a Senátu. Větší úspěch však dosud zaznamenala jen Romská občanská iniciativa. V parlamentu po listopadové revoluci zasedlo několik jejích zástupců. Od roku 2010 je pak v dolní komoře poslanec Josef Tancoš (ČSSD). - čtk - |