Audit pro knížete: starosta Čunek pomáhal realitce
16.07.2008 10:30 Původní zpráva
Audit detektivů z agentury Kroll vůbec poprvé popsal důvody, proč by HB Real měla mít zájem uplácet tehdejšího vsetínského starostu Jiřího Čunka. Politik totiž výrazně realitce pomohl při milionovém obchodě s byty.
ČTĚTE TAKÉ: Detektiv Krollu: Dělat dál na Čunkovi nemá smysl
Když státní zástupce Arif Salichov vloni definitivně očistil Jiřího Čunka, odůvodnil to i tím, že je zcela vyvrácena jeho aktivní role při zvýhodnění realitky. Ta získala v roce 1999 podíl v městském podniku Vsetínské byty, Čunek byl v té době ve Vsetíně starostou.
Jenže podrobné čtení zprávy detektivů z Krollu ukazuje, že s výběrem partnera pro Vsetínské byty nebylo zdaleka vše v pořádku. Ve Vsetíně se hrála vysoká hra: po zkrachovalé zbrojovce tu čekalo na kupce 700 bytů. A společnost HB Real vedená Petrem Hurtou se jím spolu s městem stala za zjevné pomoci starosty Čunka. Stačilo vyšachovat dalšího zájemce o transakci.
ČTĚTE TAKÉ:
ČTĚTE: úplné znění Čunkova auditu, 1. část
ČTĚTE: úplné znění Čunkova auditu, 2. část
O byty zbrojovky se první ucházela firma COOP Therm, kterou si továrna už na počátku roku 1998 najala jako správce bytů. Generální ředitel společnosti Štěpán Gargoš vyjednával o koupi bytů se Zbrojovkou už v roce 1997, kdy v ní ještě pracoval jako bezpečnostní manažer i Jiří Čunek.
Na nabídku měli den
O rok později, krátce před zvolením Čunka do křesla starosty, na scénu vstupuje šéf konkurenční firmy Petr Hurta - zatím v roli nesolventního zájemce. Hurta přišel Gargoše požádat o půjčku, aby jeho HB Real mohl byty koupit. "Odmítli jsme to, protože jsme měli zájem o koupi sami," popsal policistům při výslechu Gargoš.
A zanedlouho zazvonil Gargošovi telefon a na druhém konci k němu promlouval nový starosta Čunek. Ptal se, kolik chce COOP Therm za byty dát. "Během telefonátu mluvil pan Čunek ještě s další osobou, ten člověk musel stát vedle něj, a opakoval mu, že chceme zaplatit 41 milionů," popisuje Gargoš. Detektivům řekl, že podle jeho přesvědčení Čunek tlumočil při telefonátu konkurenční nabídku Hurtovi.
Gargoš pak napsal starostovi Čunkovi oficiální dopis s nabídkou na odkup bytů a navrhl termín obchodního jednání mezi svou společností a městem. Termín minul. Když pak konečně přišla odpověď z radnice, Čunek v ní nastolil pro COOP Therm šest podmínek a oznámil, že cena bude o milion vyšší. Na odpověď dal Gargošovi jeden den. Gargoš stihl ve vražedném termínu Čunkovi nové podmínky písemně odkývat, připojil i detailní vyúčtování nákladů a zisků. Nebylo mu to nic platné. "Nějakou oficiální odpověď jsme nikdy nedostali," řekl Gargoš.
O čtrnáct dní později přiklepli zastupitelé Vsetína pod Čunkovou taktovkou kontrakt realitní společnosti HB Real. Hurta byl na jednání zastupitelstva pozván a dostal možnost o své nabídce obšírně referovat. COOP Therm ani nevěděl, že už se o obchodu rozhoduje. Čunek to při výslechu svedl na finanční výbor, který zastupitelstvu doporučil vybrat HB Real, proto prý zástupce konkurenční firmy ani nezval.
"Podpora finančního výboru není ze zápisu zastupitelstva jasná," uvedli do auditu detektivové z firmy Kroll. A připsali i kritiku policistů, kteří se touto podezřelou okolností vůbec nezabývali: "Z policejní složky vyplývá, že policie netlačila na pana Čunka v otázce role finančního výboru a dále to nevyšetřovala."
Zapomenutá rezerva
Příběh o protěžované firmě Petra Hurty tím zdaleka nekončí. Dva a půl roku poté, co se partnerem města ve společnosti Vsetínské byty stal HB Real, zbývalo rozprodat nájemníkům z původních sedmi set ještě sto bytů. Čunek navrhl, aby se město zbavilo svých 51 procent ve Vsetínských bytech a prodalo je HB Realu. Přizvaný znalec ohodnotil majoritní podíl města na tři a půl milionu korun. K tak nízkému výsledku stačilo opomenout připočítat i 12 milionů finanční rezervy společnosti Vsetínské byty, kterou vykazovala ve svém účetnictví. A taky odhadnout cenu za metr čtvereční zbylých bytů na pouhých 327 korun. To byla cena šestkrát nižší, než za kterou Vsetínské byty svůj majetek doposud prodávaly. Čunek s Hurtou tvrdí, že rezerva 12 milionů ve skutečnosti na účtu společnosti nebyla, podle nich šlo jen o účetní položku. Podle znalce osloveného detektivy je to možné. "Pro úplné prověření tehdejšího stavu je nutné další šetření," uzavřeli auditoři.
Policie kvůli těmto nejasnostem vloni najala nezávislou znaleckou firmu NOVA. Ta uvedla, že prodejní cena byla pro HB Real byla neskutečně nízká. Do tohoto znaleckého posudku se však detektivové Krollu podívat nemohli. Klíčový důkaz ve spise, který Čunek detektivům poskytl, chybí.
"Bez tohoto ohodnocení je těžké určit, zda byl obnos zaplacený HB Real férovou cenou. Kroll však shledává závažným také fakt, že společnosti HB Real zůstalo po odkoupení sto bytů... Kdyby se nyní některý z nich prodával, Hurtův zisk by činil 19 673 Kč na metr čtvereční," napsali detektivové. Podle nich by i jen část dosud neprodaných bytů měla vyšší cenu než jakou HB Real městu zaplatil.
Podle Čunka je všechno v pořádku. Auditorům tvrdil, že i veškerá rizika transakce nesl Petr Hurta. I toto patří nejspíš mezi "nepřesnosti", jak detektivové Krollu nazvali některá Čunkova vysvětlení. Podle dokumentů byla případná rizika obchodu rozložena jak na Hurtu, tak na město Vsetín.
Hraný údiv
Chybějících sedm set listů bylo z policejního spisu, který poskytl Čunek auditorům, vybráno selektivně. Nejdůležitější z nich je právě znalecký posudek na hodnotu prodávaných bytů. Jiří Čunek v pondělí působil překvapeně, když se o zmizelých papírech dozvěděl. Tvrdil, že "se to zrovna dozvěděl" a že se pokusí chybějící dokumenty sehnat. Z auditu však vyplývá, že to pravda být nemůže. "Pan Čunek sdělil společnosti Kroll, že neprocházel celý spis a nevěděl, co v něm chybí," napsali detektivové do zprávy už koncem června, jak Čunek na zprávu o děravém spisu zareagoval.
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ je vyloučeno, že by Čunek znalecký posudek ve spisu původně neměl. "Zažádal o ofocení celého spisu, dostal ho kompletní," řekl důvěryhodný zdroj obeznámený s okolnostmi vyšetřování.
ČTĚTE TAKÉ: Životopis J. Č. psaný detektivy: lobbista za cesťáky
Foto: Jan Schejbal, ČTK, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.