Sociální demokraté chtějí zřídit pracovní skupinu, která se zaměří na zákon o lobbingu či etický kodex poslanců. Jedno jako druhé přitom její politici slibují už měsíce či roky. Stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová připouští: Prosadit zákon o lobbingu bude těžké i v ČSSD, podporu moc necítím.
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová předstoupila v polovině ledna před novináře a rezolutně oznámila, že okamžitě začíná pracovat na přípravě zákona, který by omezil pohyb lobbistů v parlamentu. Tehdy reagovala na zjištění České televize, že firma Sodexho Pass si objednala u agentury blízké Marku Dalíkovi zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých stravenek. Dalík je přitom člověk velmi blízký premiéru Mirku Topolánkovi.
DÁLE ČTĚTE: ČSSD chce omezit lobbing. Už poněkolikáté
Od chvíle, kdy Benešová v Lidovém domě na téma promluvila, uběhly tři měsíce, ale stínová ministryně je stále na stejném místě. "Sháním si informace. Požádala jsem o pomoc kolegy a známé hlavně z akademické sféry. Měla bych například získat britskou verzi zákona o lobbingu," říká stínová ministryně spravedlnosti.
Těžko říct, co si pod britskou verzí představit: tamní parlament nemá žádný speciální zákon, což zmiňuje mimo jiné i studie "Úprava činnosti lobbistů ve vybraných státech", kterou sepsali autoři z českého Parlamentního institutu (text je možno najít zde).
Další skupina v dohledu
Ze slov Marie Benešové je znát, že práce na zákoně o lobbingu se neposunuly vůbec nikam. Šlo, jako už několikrát v minulosti, jen o mediální cvičení. "Prosadit tento zákon by bylo obtížné i v naší straně. Lobbing se hodí každému," připouští advokátka a dodává, že i uvnitř ČSSD je řada poslanců, kteří nemají zájem na omezenějším výskytu lobbistů ve Sněmovní ulici.
Ačkoli ČSSD tedy láskou pro zmíněnou legislativní úpravu nezahořela, něco se přesto děje. Počátkem května má proběhnout setkání mezi Benešovou a předsedou poslanců ČSSD Michalem Haškem. Důvod? Poradit se, jak dál s regulováním lobbingu. Hašek totiž plánuje vytvořit pracovní skupinu, v níž by seděli mimo něj ještě například poslanci Jeroným Tejc a Lubomír Zaorálek. Tým by měl za úkol soustředit se jak na zákon o lobbingu, tak na vznik etického kodexu poslance. "ČSSD bude na toto téma iniciovat také seminář," upřesňuje Hašek.
Do jaké míry jde o upřímnou snahu pohnout s letitým problémem a nikoli o součást startující předvolební kampaně, bude jasné za pár měsíců. Iniciativ, které si kladly za cíl dát lobbingu ve sněmovně pravidla, tu už bylo několik. Před volbami v roce 2006 to slibovala ODS, pak ale sama uznala, že to je nad její síly.
DÁLE ČTĚTE: ČSSD se sama pustí do boje s lobbingem
"Hozenou rukavici" loni v létě zvednul právě Hašek, ale nebýt lednové aféry se stravenkami, zřejmě by se na jeho prohlášení dávno zapomnělo. Ostatně druhdy, ještě ve funkci předsedy sněmovny, s něčím podobným přišel i Zaorálek. Nakonec ale vycouval, neboť proti byli čelní představitelé všech významných partají.
Foto: archiv TÝDNE, Jan Schejbal