<span>Jednání Ústavního soudu</span> skončilo. Verdikt bude v úterý

Domácí
27. 10. 2009 10:13
Verdikt o Lisabonské smlouvě padne v úterý 3. listopadu v 9 hodin.
Verdikt o Lisabonské smlouvě padne v úterý 3. listopadu v 9 hodin.

Aktivisté iniciativy D.O.S.T. v Brně protestují proti Lisabonu.Ústavní soud odročil jednání o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem na úterý 3. listopadu, kdy zřejmě vyhlásí nález. Ústavní soud se poradí, vysvětlil odklad předseda soudu a zpravodaj v kauze lisabonské smlouvy Pavel Rychetský. Dokazování skončilo již dopoledne, odpoledne padly obsáhlé závěrečné návrhy.

Soud zasedal na popud několika senátorů, kteří pochybují o souladu smlouvy s Ústavou. Na Brno se nyní upínají zraky celé Evropy, podívejte se na on-line reportáž, kterou TÝDEN.CZ z jednání soudu přináší.

10:00 Ústavní soud začal jednat. Za skupinu senátorů, kteří se obávají, že Česká republika přestane být v den platnosti lisabonské smlouvy suverénním demokratickým státem, dorazil senátor Jiří Obelfalzer (ODS). Dalším účastníkem řízení je prezident, který se však z jednání soudu omluvil a poslal za sebe advokáta Aleše Pejchala. Vládu zastupuje ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Přítomni jsou i šéfové obou komor parlamentu - Miroslav Vlček (ČSSD) za sněmovnu, za senát Přemysl Sobotka (ODS).

Předsedové sněmovny a Senátu sledují jednání Ústavního soudu.

10:05 Právní zástupce senátorů překvapil Ústavní soud i veřejnost námitkou, že je předseda ÚS Pavel Rychetský podjatý a neměl by proto být soudcem-zpravodajem. Zdůvodnil to tím, že Rychetský v létě přijal německého velvyslance a bavil se s ním o lisabonské smlouvě.

Reakce předsedy ČSSD

Jiří Paroubek ve svém prohlášení uvedl, že je z rozhodnutí Ústavního soudu velmi rozčarovaný. "Tuto liknavost Ústavního soudu považuji nejen s ohledem na summit Evropské rady, který proběhne 29. a 30. října, a jehož tématem bude právě otázka ratifikace Lisabonské smlouvy, ale především s ohledem na fakt, že Ústavní soud se tématem souladu Lisabonské smlouvy s Ústavou zabývá již přes rok, za neobhajitelný průtah v rozhodování soudu," sdělil.

10:08
Soud přerušil jednání a odebral se k poradě, zda námitce vyhoví. Na první, dílčí rozhodnutí čeká v tiskovém centru zřízeném v Ústavním soudu na sedmdesát novinářů, z nichž mnozí přijeli ze zahraničí. V sále sedí kromě účastníků řízení 81 lidí, kteří se přišli podívat na jednání soudu ze zájmu. Volné vstupenky pro veřejnost byly rozebrány do posledního kusu.

10:21 Soudci rozhodli, že Pavel Rychetský není podjatý, a není tedy vyloučen z jednání o lisabonské smlouvě. Soudce Pavel Holländer vysvětlil, že veřejná prezentace soudců v tomto případě není důvodem k jejich vyloučení z jednání, a předal slovo Pavlu Rychetskému, který shrnuje obsah ústavní stížnosti.

Soudci hned na začátku museli přerušit jednání.

10:40 V sále sedí mezi veřejností i Petr Mach, předseda strany Svobodní. Do budovy soudu přišel rovnou z nevelké skupinky demonstrantů před soudem - hrstka Svobodných tam amplionem přesvědčovala kolemjdoucí, že lisabonská smlouva je zlo.

10:50 Zatímco předseda ÚS Pavel Rychetský čte námitky senátorů k lisabonské smlouvě, asi patnáctka "svobodných" demonstrantů s dvěma českými vlajkami a transparentem "Ne Lisabonské smlouvě" přitvrdila svůj projev: Z reproduktorů před soudem začala pouštět protestsongy Karla Kryla. "Nedomnívám, on vždy bojoval za svobodu," odpověděl jeden z demonstrantů na otázku reportérky on-line deníku TÝDEN.CZ, zda se nedomnívá, že se Karel Kryl obrací v hrobě.

11:00 U soudu se schyluje k další části jednání, výslechům účastníků řízení. Vtom vstává právní zástupce nespokojených senátorů a předává soudu písemně další, doplněné podání s novými námitkami. Pavel Rychetský konstatoval, že to "hraničí s obstrukčním chováním", protože senátoři měli dost času k formulaci svých námitek.

Soudci Ústavního soudu v Brně zahajují jednání.

11:05 Doplněné podání senátorů může vést k tomu, že soud dnes o lisabonské smlouvě nerozhodne a bude muset vyhlášení nálezu odložit na později. To se odpůrcům lisabonské smlouvy může hodit, pokud chtějí bojkotovat evropský summit v Bruselu, který začíná ve čtvrtek. Evropa totiž napjatě čeká na výsledek soudního jednání v Česku, poslední zemi, která zatím novou euroústavu neratifikovala, a premiér Jan Fischer měl v úmyslu na summit přijet s nálezem ÚS.

11:16 Právní zástupce prezidenta Aleš Pejchal přednesl ústavním soudcům soubor otázek, na něž si Václav Klaus přeje znát odpověď : zda zůstane Česko svrchovaným státem i po platnosti lisabonské smlouvy, zda má listina práv a svobod právní status, zda zůstane EU s platnou lisabonskou smlouvou mezinárodní institucí a zda nemá o ratifikaci rozhodnout referendum. "To máme vnímat jako dotazník pro Ústavní soud?" ptal se mírně sarkasticky Pavel Rychetský. "Je to reakce pana prezidenta na návrh skupiny senátorů, nad kterým se zamýšlel. Můžete to vnímat jako argumentaci," odpověděl Pejchal.

11:20 Předseda Senátu Přemysl Sobotka připomenul, že návrh k ÚS nepodal celý Senát, ale pouze jedna skupina senátorů. Šéf sněmovny Vlček pak vyslovil domněnku, že senátorům ani tak nešlo o "nalezení právních rozporů", ale o oddálení ratifikace.

Jednací sál soudu praská ve švech.

11:26 Ústavní soud vyhlásil přestávku, pokračovat bude ve 13.30. Do té doby si všichni účastníci řízení mohou vyzvednout v sekretariátu soudu doplněné písemné podání senátorů a nastudovat si je.

11:30 Předseda Senátu Přemysl Sobotka si do kanceláře soudu pro nové podání senátorské skupiny jít nemusí, dostal je už na jednání: "Je to graficky pěkně zpracováno, něco je modře, něco červeně, obsahově ale myslím nic nového." O tom, že jde od skupiny senátorů o pouhou obstrukci a snahu zdržet nález ÚS, spekulovat nechtěl. Právní zástupce senátorů Jaroslav Kuba na otázky novinářů odpovídat nechtěl. Před reportérkou on-line deníku TÝDEN.CZ nejdříve utíkal po schodišti, po honičce reagoval na oslovení stručně: "Ne!"

Po přestávce přednesou účastníci řízení závěrečné řeči, jejich výslech dnes soud vynechal. Poté ÚS sdělí, kdy vyhlásí nález.

Ústavní soudci jsou bedlivě sledováni i médii.

 13:30 K ústavním soudcům po přestávce promlouvá v závěrečné řeči senátor Jiří Oberfalzer. Ujistil se, zda po něm může promluvit i právní zástupce senátorů-odpůrců, protože si závěrečnou řeč rozdělili. Dostal od soudců souhlas.

13:38 Oberfalzer opakuje námitku týkající se "společné obrany" Unie. Nemá nic proti tomu, že se Česko zapojí do případné vojenské obrany Evropské unie, ale trvá na tom, že v ní musí Česko vystupovat jako "svrchovaný suverén". Tedy že bude mít možnost kdykoliv vystoupit ze společného obranného systému a některých akcí se nezúčastnit. Zpochybňuje také sdílené pravomoci EU, bojí se rozšiřování na úkor Česka.

13:48 Jaroslav Kuba, právní zástupce sedmnácti nespokojených senátorů, se chopil své poloviny závěrečné řeči. Rekapituluje minulý nález Ústavního soudu k lisabonské smlouvě a polemizuje s ním. Na závěr žádá, aby ÚS došel k závěru, že je lisabonská smlouva v rozporu s ústavním pořádkem Česka.

Pohled do jednacího sálu, kde se rozhoduje o Lisabonu.

13:56 Slovo dostává zástupce prezidenta, Aleš Pejchal. Působí suverénněji než Kuba a je mu i lépe rozumět. Přiznává, že musel svou řeč trochu pozměnit, když zjistil, že si Ústavní soud vyžádal usnesení vlády k žádosti Česka o vstup do Evropské unie. Usnesení z prosince 1995 totiž přijala vláda pod vedením tehdejšího premiéra Václava Klause. Řeč Pejchala není ničím překvapivá, plna obav o svrchované dobro Česka.

14:05 Šéfové obou komor parlamentu, Sobotka i Vlček, řekli pouze pár vět stvrzujících, že ani jedna komora s návrhem skupiny senátorů nesouhlasí.

14:08 Zástupce vlády, ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, začal svou řeč požadavkem na stanovení pravidel pro budoucnost, jak posuzovat mezinárodní mnohostranné smlouvy, aby nemohly být opakovaně a donekonečna napadány u Ústavního soudu. Je patrné, že by rád uzavřel dveře pro případná další podání, pokud Ústavní soud neprohlásí lisabonskou smlouvu v souladu s českým právem jako celek, ale pouze její napadená ustanovení. Pokud soud dojde k závěru, že napadená ustanovení nejsou překážkou ratifikace euroústavy, podle vlády "nic nebrání tomu, aby lisabonská smlouva byla prohlášena za smlouvu, která je v souladu s českým ústavním pořádkem".

Verdikt o Lisabonské smlouvě padne v úterý 3. listopadu v 9 hodin.

14:15 Füle snáší podrobné protiargumenty k návrhu sedmnácti senátorů, šestnácti z ODS a jednoho komunistu. Mimo jiné upozorňuje, že Česko není hodnotově neutrální zemí, není tedy možné zaměňovat princip ideologické neutrality za hodnotovou amorfnost. Pokud jde o napadený pojem "evropanství", jde podle vlády o evropskou angažovanost, tedy o to, aby členové Evropské komise byli ztotožněni s myšlenkou evropské integrace a se společnými cíli EU.

14:42 Vláda je přesvědčena, že napadené články nejsou v rozporu s českým ústavním pořádkem, shrnuje svou řeč Füle. "K doplnění návrhu na dnešním jednání bych rád poznamenal, že se námitkami zabýval soud již ve svém předešlém lisabonském nálezu," řekl Füle. A ministr se v jednom bodě ztotožňuje dokonce s prezidentem Václavem Klausem: "Prezident navrhuje, aby Ústavní soud rozhodl o lisabonské smlouvě jako celku. Tento návrh vláda podporuje."

Obsáhlé závěrečné návrhy soudce zjevně unavily.

14:46 Hrstka Svobodných před Ústavním soudem už si k čekání na verdikt nepouští hudbu. Lidé s transparentem a českými vlajkami čekají, zda je okolojdoucí osloví a na něco se jich zeptají, to se však téměř neděje. Ve vestibulu Ústavního soudu je puštěna velkoplošná obrazovka, na niž se může dívat veřejnost, která se nevešla do sálu. Sleduje ji asi pět lidí. "Vybouchla mi doma televize, mám to za rohem, tak jsem se přišel dívat sem," říká jeden z mužů.

14:51 Ústavní soud po závěrečné řeči ministra Füleho přerušil jednání. Verdikt o Lisabonské smlouvě padne v úterý 3. listopadu v devět hodin ráno.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ