Rozhovor TÝDNE
Jiří Pospíšil: Nejsem hrobař TOP 09
17.06.2018 05:55
Povinné kvóty na uprchlíky nefungují a Evropské unii způsobily obrovské politické škody, tvrdí Jiří Pospíšil, europoslanec a předseda TOP 09. Podle něho musí Evropa bránit vnější hranice a pomáhat zemím, z nichž lidé prchají. Věří, že se jeho strana vzpamatuje a získá zpět ztracené pravicové voliče. Cestou má být těsnější spolupráce se STAN.
Jste předseda TOP 09, v Česku vnímané jako asi "nejhujerštější" nebo nejsluníčkovější strany. Nerozpadne se ale kvůli uprchlíkům Evropská unie?
Ohrazuji se proti slovu eurohujerství, my jsme proevropská strana a nemáme mezi sebou nikoho, kdo chce z unie vystoupit, jako třeba ODS. Západní kurz je pro nás zásadní. Na druhou stranu jsme nikdy nesouhlasili s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků, ani za minulého vedení. Dlouhodobě je odmítám jako zcela nefunkční řešení, které pouze vytváří pocity křivdy. Vítám, že to dochází i německé kancléřce.
Itálie a Malta odmítly do svých přístavů pustit lodě s uprchlíky, politiku vůči migrantům mění Rakousko vedené kancléřem Sebastianem Kurzem, ostřejší je i německý ministr vnitra Horst Seehofer. Mění se něco v evropské uprchlické politice?
Odmítnuté lodě jsou projevem nové italské euroskeptické vlády, která je protiuprchlická. Zlom bych viděl spíše ve vyjádření německé kancléřky Merkelové, která už připouští, že povinné kvóty byly nešťastné, a ustupuje od agendy, jež vytvářela prostor pro výkřiky extremistů a populistů, kteří sami žádné řešení nemají. Uznala, že přehlasování středoevropských zemí, jež proti kvótám protestovaly, byla chyba. Takový styl rozbíjí jednotu Evropské unie. Kvóty nefungují a oslabují Evropskou unii, způsobily obrovské politické škody. Proto je dobře, že se od nich ustupuje.
Z českého pohledu to vypadá, že Evropská komise vedená Jeanem-Claudem Junckerem spíše než zásadní problémy s migranty řeší kvóty pro ženy či zákaz vidliček z umělé hmoty. Nebo se pletu?
To je bohužel zkreslený pohled z českých médií, v Bruselu nejsou skoro žádní čeští novináři, a většina zpráv je proto přebraná a různě bulvárně posunutá, takže o spoustě důležitých věcí se český čtenář nic nedočte. EU činí řadu pozitivních kroků. Nedělal bych si legraci ani z úsilí omezit plasty, vždyť v oceánech plavou ostrovy z odpadků. Já vítám snahu s tím něco dělat.
Českého, rakouského nebo italského voliče ale zjevně více zajímají migranti. Co se stane, když se jejich příliv nepodaří zastavit? Zavedou se v Evropě znovu vnitřní hranice?
Počet uprchlíků klesá, to je třeba také zdůraznit. Chraňme vnější hranici EU, dobrou cestou je třeba smlouva s Tureckem a podobné dohody by byly potřeba se severoafrickými státy. Měli bychom pomoci Libyi, aby fungovala jako stát, a ne území rozdělené mezi několik soupeřících skupin. Naplňme fond na projekty v zemích, odkud uprchlíci přicházejí, zlepšeme tam podmínky a pomáhejme v místech problémů. A tady Evropě vytýkám, že toho zatím opravdu moc nedělá.
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V PŘIPRAVOVANÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. ČERVNA 2018.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.