Podpisy senátorů
Kandidatura (nejen) Topolánka na Hrad nemusí platit
08.11.2017 16:01 Aktualizováno 08.11. 21:17
Kandidaturu zároveň dvěma uchazečům o účast v prezidentských volbách podle dostupných informací podepsalo pět senátorů. Pokud by byly jejich podpisy zpochybněny, což si myslí několik právníků, ohrožena by byla především kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka, případně i lékaře a aktivisty Marka Hilšera.
Seznam senátorů na svých kandidátních listinách poskytli bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a Hilšer. Jejich přihlášky na ministerstvo vnitro podpořil zároveň jen jeden senátor, lidovec Lumír Kantor.
Pod Topolánkovou kandidaturou se objevují také jména senátorů, kteří podpořili i Hilšera, nebo Fischera. V médiích se objevila jména deseti členů horní komory. Čtyři z nich jsou zároveň uvedeni i na kandidátkách Fischera a Hilšera. Fischerovi a Topolánkovi současně podepsali kandidaturu Jiří Oberfalzer (ODS), Tomáš Czernin (TOP 09) a Leopold Sulovský (nestraník zvolen za hnutí Ostravak). Na kandidátních listinách Topolánka a Hilšera by měl být zároveň uveden František Bradáč (KDU-ČSL).
Ministerstvo vnitra oproti předchozím prezidentským volbám umožnilo, aby poslanec či senátor mohl podpořit víc prezidentských kandidátů. Deník Mladá fronta Dnes s odkazem na ústavní právníky tento výklad zpochybnil. Zaregistrování takových kandidátů podle nich může být napadeno u soudu. Vnitro ale na svém postoji trvá.
"Správní žalobu související s přihláškou do prezidentských voleb může podat jen kandidát, kterého ministerstvo vnitra do voleb nezaregistrovalo. Soudně nelze zpochybnit to, že byl úspěšně zaregistrován někdo jiný," řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.
Deník s odkazem na ústavního právníka Jana Kyselu uvedla, že každý z prezidentských kandidátů může u Nejvyššího správního soudu zpochybnit přihlášku své konkurence. V Českém rozhlase později Kysela uvedl, že by soud nejspíš rozhodl ve prospěch zaregistrovaného kandidáta, protože veřejná moc uvedla kandidáta v omyl, a to v případě, že se vnitro mýlí. "Ta debata je v zásadě akademická. Buď se shodneme, nebo neshodneme, co mělo být, ale nemyslím si, že by soud někoho vyškrtl," dodal Kysela. S tím, že se vede v podstatě akademický spor, souhlasil i Mlsna.
V zákoně o prezidentské volbě je uvedeno, že se kvůli rozhodnutí o odmítnutí kandidátní listiny mohou navrhující poslanci, senátoři, občan a kandidát uvedený na kandidátní listině obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS) do dvou dnů od doručení rozhodnutí. Ze zákona také vyplývá, že registraci cizího kandidáta nemůže napadnout jiný kandidát. Udělat to však mohou navrhující poslanci, senátoři a občan.
NSS se ve středu nechtěl vyjadřovat k možnostem, jaké mohou nastat. Při předchozích prezidentských volbách před pěti lety však vydal rozhodnutí, které připouští možnost konkrétního kandidáta zpochybnit registraci jiného kandidáta. Tehdy se však týkalo specifické situace, kdy kandidát byl zároveň navrhujícím občanem a do voleb tak chtěl nominovat sám sebe. Proto se mu tato možnost otevřela.
Fischer podal kandidaturu se 17 podpisy senátorů, jeho účast by proto neměla být zpochybněna. Hilšer má podporu 11 senátorů, dva z nich podepsali zároveň dvě kandidatury. Přihlášku ale podal dříve než jeho protikandidáti, k čemuž, jak se domnívá, by měly úřady v případě sporu přihlédnout. Topolánek pravděpodobně podal kandidaturu s deseti podpisy, čtyři senátoři z ní se podepsali i Fischerovi, nebo Hilšerovi. Do podobných potíží by se případně mohli dostat i kandidáti s podporou poslanců.
Topolánek ve středeční předvolební debatě na Právnické fakultě Univerzity Karlovy celou záležitost označil za nesmyslnou diskusi. Kdyby šla podle něj celá záležitost "náhodou" k soudu, věří v rozum soudců.
Nejistou situaci kritizuje jeden z kandidátů, kteří mají zajištěny podpisy poslanců, Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. "Spor ústavních právníků a ministerstva vnitra vnáší mezi voliče obrovskou míru nejistoty," sdělil. Poznamenal, že "státní autorita" by nyní měla vydat jasné stanovisko, aby nemohly být volby zpochybňovány. "Nyní zvažuji se svými právníky kroky, které je možné udělat, aby se situace pro voliče vyjasnila," uvedl Hynek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.