Kristýna Kočí: Já a mlčící stroj? <span>To snad ne</span>

Domácí
26. 6. 2010 15:16
Kristýna Kočí po boku předsedy Věcí veřejných Radka Johna.
Kristýna Kočí po boku předsedy Věcí veřejných Radka Johna.
Kristýna Kočí po boku předsedy Věcí veřejných Radka Johna.

Na poslance chystá etický kodex, který tak trochu připomíná školní řád. Chce jim zakázat vulgarismy, absence a dokonce zatrhnout i to, aby se při jednání sněmovny bavili či posílali SMS. Takové plány má pětadvacetiletá sněmovní novicka Kristýna Kočí, jedna z vyjednavačů za Věci veřejné, o které ostatní říkají, že se na programových diskusích koalice jako názorově bohatá osobnost neprojevuje.

Patříte do týmu tří vyjednávacích špiček Věcí veřejných. Jeden z účastníků jednání nicméně tvrdí, že tam skoro nemluvíte...
Tak samozřejmě jsou tam aktéři jako Petr Nečas či Miroslav Kalousek, kteří se i z logiky věci projevují více. Rozhodně bych ale neřekla, že tam tiše sedím a nikdy nic neříkám. Rozhodně se nebojím promluvit.

A není vaše zdrženlivost způsobena spíš tím, že ještě nejste v politice tak protřelá? Dávají vám třeba ostatní vyjednávači najevo, že jste pro ně třeba příliš mladá a nezkušená?
Jsou to natolik gentlemani, že pokud si to myslí, tak to rozhodně nedávají najevo. V tomhle směru jsem velice příjemně překvapená. Lhala bych ale, kdybych tvrdila, že jsem se těch reakcí neobávala.

Je vám 25 let a patříte mezi nejmladší poslance. Nemáte pocit, že takhle mladí lidé nemají ještě dost zkušeností pro vrcholnou politiku?
Česká republika se konečně podobá vyspělým zemím, kde jsou v politice zastoupeni představitelé všech generací. Je potřeba, aby v politice byly zastupovány zájmy všech. Spousta našich vrstevníků chodí do práce a odvádí třeba relativně vysoké daně a samozřejmě za to očekává, že se stát o ně postará, až budou potřebovat, tedy až budou v důchodu. Navíc výhodou mládí je, že je nekonvenční, přináší nové myšlenky, nové trendy, inovace. Většina lidí z Věcí veřejných má zahraniční zkušenost třeba ze studií.

ČTĚTE TAKÉ: Tvrdý střet. ODS, TOP 09 a VV řeší miliardy v armádě

Čerstvá poslankyně, pětadvacetiletá Kristýna Kočí.Ještě k vašemu věku a k tomu, že jste žena: máte pocit, že je to v politice výhoda?
Tím, že pro nás pro ženy není politika vším, že máme i jiné priority a uvědomujeme si, že naše role je i někde jinde, jsme mnohem odpovědnější a ochotnější hledat kompromis a dohodnout se. Muži mnohdy nejsou schopni přes svoje ego kompromis najít, protože mají tendenci se poměřovat a vždycky vyhrát. Pro ženu není kompromis prohra, ale vítězství, že se dokázala domluvit.

Odráží se to i na jednáních o vládě?
To, že je na nich přítomna žena, je podle mě... nechci říct kultivační prvek, ale pánové se opravdu chovají velmi decentně a korektně.

A jak jste na tom s decentním přístupem a korektností vy? Ladislav Špaček o vás řekl, že působíte velmi tvrdě. Vít Bárta zase, že vystupujete razantněji než on...
Taky jsem se o sobě dočetla, že působím jako stroj. Já si nemyslím, že bych vystupovala extrémně razantně nebo tvrdě. Je ale asi pravda, že se málo usmívám. Samozřejmě nejsem ten typ naivní, extrémně něžné slečny, protože pokud chcete něco prosadit, tak musíte být v jistých věcech tvrdá a nekompromisní. Je ale důležité zůstat ženou, i když se pořád pohybujete v mužském světě.

PSALI JSME: Poslanecké "poprvé". Tvrdé lavice a vánek pod sukní

Kočí dohaduje s politickou špičkou budoucí vládu.Chcete vznést téma etického kodexu pro poslance. O co jde?
Obnášelo by to třeba to, že poslanci nebudou kumulovat tisíc funkcí, nebudou v dozorčích radách, že se budou snažit chodit na maximum jednání, nebudou na půdě sněmovny mluvit vulgárně, nebudou si během jednání esemeskovat, bavit se, číst si. Je absurdní, že je něco takového potřeba, ale mnohdy, když se člověk podíval do Poslanecké sněmovny, měl pocit, že otevřel víko od kanálu.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ